Mangonun Besin Değerleri ve Kalorisi

Mangolar sulu, lezzetli tropik meyvelerdir, aynı zamanda sağlığınız için de iyidir. Vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengindirler. Yıllar önce, bulmak zor olabilir ve egzotik kabul edildi, ancak bu günlerde, mangolar yıl boyunca pek çok organik markette yer alıyor.

Ayrıca Bakınız: Mangonun Faydaları

Mango: Besin Değerleri

1 fincan ham mango için aşağıdaki beslenme bilgileri verilmektedir.

  • Kalori: 99
  • Yağ: 0,5g
  • Sodyum: 2mg
  • Karbonhidratlar: 25g
  • Lif: 2,6 g
  • Şekerler: 23g
  • Protein: 1.4g

Karbonhidrat

Bir fincan mango, çoğunlukla karbonhidratlardan 99 kalori bulunur. Tek bir porsiyonda 25 gram karbonhidrat alacaksınız. Bundan yaklaşık 23 gram doğal olarak şeker oluşur ve neredeyse 3 gram liftir.

Mango glisemik indeksinin yaklaşık 51 olduğu tahmin edilmektedir. Glisemik indeksi 55 veya daha düşük olan gıdalar genellikle düşük glisemik gıdalar olarak kabul edilir. Bir fincan mango porsiyonunun glisemik yükünün 8 olduğu tahmin edilmektedir. Glisemik yük, bir yiyeceğin kan şekeri üzerindeki etkisini tahmin ederken porsiyon büyüklüğünü dikkate alır.

Yağlar

Mango neredeyse yağsız bir besindir. Bir fincan porsiyon sadece yaklaşık 0.6 gram yağ sağlar. Yağın çoğu tekli doymamış ve çoklu doymamış yağdır, her ikisi de sağlıklı yağlar olarak kabul edilir.

Protein

Bir bardak taze mango tükettiğinizde az miktarda protein (1 gramın biraz üzerinde) alırsınız.

Vitaminler ve Mineraller

Mangolar, özellikle C vitamini bakımından yüksektir. Bir fincan porsiyon, günlük değerinizin %66’sını sağlar. Ayrıca sağlıklı bir A vitamini (%11), B6 ​​vitamini (%11) ve daha az miktarda E vitamini, K vitamini, tiamin, riboflavin, folat, niasin ve pantotenik asitten de yararlanabilirsiniz.

Mangodaki mineraller arasında bakır, potasyum ve magnezyum bulunur.

Mango Saklama Koşulları, Depolama ve Gıda Güvenliği

Mangolar olgunlaşana kadar oda sıcaklığında saklanmalıdır. Olgunlaşmamış bir mango satın alırsanız, oda sıcaklığında bir kağıt torbaya koyun.

Mangolar olgunlaşmadan soğutulmamalıdır, ancak yumuşak, olgun bir dokuya ulaştıklarında, yavaş olgunlaşmak için buzdolabına taşıyabilirsiniz.

Uzmanlara göre, bütün, olgun mangolar buzdolabında beş güne kadar saklanabilir. Ayrıca meyvenin birkaç gün boyunca buzdolabında hava geçirmez bir kapta veya altı aya kadar dondurucuda saklanabileceğini önermektedirler.

Nasıl hazırlanır?

Bir mango, içinde meyveyi kesmeyi biraz zorlaştıran büyük bir tohum içerir. Etkili yöntemler arasında deri boyunca küp haline getirme veya uzun dilimler kesilir.

Taze mangoları biraz yoğurt sosuyla atıştırmalık olarak servis edin, öğle yemeğinde bir salata üzerine mango parçalarını dağıtın veya tatlı için biraz çırpılmış krema ve kıyılmış fındık ile servis yapın.

Dondurulmuş mango parçaları meyve smoothies için mükemmeldir. Muz ve ananas gibi diğer tropikal meyvelerle iyi eşleşir veya sade az yağlı yoğurt ve badem sütü ile karıştırırlar.

Pek çok insan mango derisi yemeyi seçmese de yenilebilir. Denemek isterseniz, biraz acı, çiğneme ve muhtemelen zor tadabileceğinizi bilin.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status