Bektaşi Üzümünün Sağlığımıza 5 Faydası ve Zararları Nelerdir?

Bektaşi Üzümü Yemenin Yararları

Bektaşi üzümü de dahil olmak üzere meyveleri araştıran araştırmalar, bunların en besleyici ve sağlığı teşvik eden gıdalar arasında olduğunu göstermektedir. Bektaşi üzümü potansiyel faydalarından bazıları aşağıda yer alıyor.

Ayrıca Bakınız: Bektaşi Üzümü Besin Değerleri

Kalp Hastalığı Riskini Azaltır!

1 bardak çiğ bektaşi üzümünde 6,5 gram lif ile bektaşi üzümü mükemmel bir sağlıklı lif kaynağıdır. Teknik olarak, bir yiyeceği “iyi bir lif kaynağı” olarak atamak için servis başına 2.5 gram lif yeterlidir.

Lif alımı, kalp hastalığı, özellikle de çözünür lif (tipik olarak meyvelerde bulunur) için azaltılmış bir risk ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Lif, bektaşi üzümündeki potasyum ile birlikte, kardiyovasküler morbidite ve mortaliteyi önlemeye yardımcı olabilir.

Kanseri Önleyebilir!

Bektaşi üzümü, antikanser özellikleri olan birkaç fitokimyasal içerir. Örneğin, Hint bektaşi üzümünde bulunan bir flavonoid olan quercetin, otofajiyi (mutasyona uğramış hücrelerin programlı ölümü) indükler. Quercetin, kanser hücreleri tarafından gönderilen büyüme sinyallerini de inhibe eder.

Bektaşi üzümünde bulunan ve ellagik asit, gallik asit ve chebulajik asit gibi tanenlerden bazıları güçlü antioksidan etkiler sağlar. İnsan çalışmalarında kanser tedavisi veya önlenmesi konusunda henüz yeterli kanıt olmamasına rağmen, daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Tip 2 Diyabet Riskini Azaltır!

Diyabetin önlenmesi söz konusu olduğunda, gıda seçimleri çok önemlidir. Bektaşi gibi doğal olarak magnezyum bakımından yüksek gıdaların seçilmesi, bu yaygın mineral eksikliğini atlatmaya ve daha iyi glikoz kontrolünü teşvik etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, düşük potasyum alımı olanlarda daha yüksek açlık kan şekeri gözlemlenmiştir.

Bektaşi üzümü iyi olabilir magnezyum ve potasyum miktarları nedeniyle gıda seçimi, ancak diyabetiniz varsa, meyve kısımlarınıza dikkat etmek her zaman önemlidir.

Meyveyi birkaç kuruyemiş gibi bir porsiyon proteinle birleştirmek kan şekerinin yükselme hızını yavaşlatabilir.

Ülserlere Karşı Korur!

Bektaşi üzümü uzun zamandır naturopatik doktorlar tarafından mide asidini sakinleştirmek için kullanılmaktadır. Modern çalışmalar, mide asidini daha iyi dengelemek ve dispepsi tedavisi için bektaşi Ayurveda kullanımını desteklemektedir.

Hayvanlar üzerinde çalışmalarında, bektaşi üzümü ekstresinin aşırı alkol veya aspirin kullanımından kaynaklanan ülserlere karşı koruyucu olduğu gösterilmiştir. Daha fazla insan çalışması gerekmesine rağmen, bektaşi üzümü bu potansiyel fayda minimum riskle birlikte gelir.

Yara İyileşmesini Destekler!

Bir fincan çiğ bektaşi üzümü, çoğu yetişkin için günde 75-90 miligramın önemli bir kısmı olan yaklaşık 42 miligram C vitamini sağlar. C vitamini, güçlü bir antioksidandır ve kollajenin temel bir öncüsüdür (cilt bütünlüğü için gerekli). Bu nedenlerle, C vitamini yara iyileşmesinde önemli bir rol oynar.

Bektaşi üzümündeki C vitaminine ek olarak, çinko ve E vitamini de vücudun doğal kendini onarma yeteneğini destekler.

Alerjiler

Bektaşi üzümü yaygın bir alerjen değildir, ancak her türlü yiyeceğe alerjisi geliştirmek mümkündür. Bektaşi üzümü alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız, tam bir değerlendirme için doktorunuza danışın.

Reaksiyonlar rahatsız edici gıda ile temastan hemen sonra veya birkaç saat sonra ortaya çıkabilir. Yaygın gıda alerjisi belirtileri arasında burun tıkanıklığı, kurdeşen, kusma, ishal veya hırıltı bulunur.

Bektaşi Üzümü Zararları ve Yan Etkileri

Bektaşi üzümü yüksek lif içeriğine alışmak biraz zaman alabilir, özellikle normalde çok fazla lif yemiyorsanız. Alımınızı kademeli olarak artırın, bol miktarda su için ve sindirim sisteminizin gazı ve şişkinliği ayarlamasına ve önlemesine yardımcı olmak için aktif kalın.

Bektaşi üzümü taze veya korunmuş bulunabilir. Kurutulmuş, konserve ve bektaşi üzümü reçeli gibi korunmuş çeşitler için satıcılara, çiftçi pazarlarına veya gurme yiyecek mağazalarına bakın.

Bektaşi üzümü Haziran ve Temmuz aylarında olgunlaşmaya başlar ancak meyvelerin düşmesi biraz daha uzun sürebilir ve toplanmaya hazırdır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status