Kivi: Besin Değerleri ve Kalorisi

Kivi, birçok besinsel fayda sağlayan küçük bir meyvedir. Ne yazık ki, kivi bazıları için meyve alerjisini tetikleyebilir. Bununla birlikte, alerjik olmayan insanların çoğunluğu için kivi sağlıklı bir şekilde yemek için enfes bir yoldur.

Ayrıca Bakınız: Kivi Faydaları

Kivinin Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri bir (69g) kivi için verilmiştir.

  • Kalori: 42
  • Yağ: 0,40g
  • Sodyum: 2mg
  • Karbonhidratlar: 10.1 g
  • Lif: 2.1g
  • Şekerler: 6.2g
  • Protein: 0.8g

Karbonhidrat

Bir orta boy kivi içinde 10 gramın üzerinde karbonhidrat vardır. 10.1 gramdan 2.1 gram liften, 6.2 gram doğal olarak oluşan şekerlerden elde edilir.

Kivi, 52.2 değeri olan düşük glisemik indeks meyvesi olarak kabul edilir.

Yağlar

Kivi doğal olarak yağ oranı düşüktür ve meyve başına yaklaşık 1/2 gram yağ içerir. Kivi doymuş yağ içermez.

Protein

Kivi başına yaklaşık 1 gram protein vardır, yani önemli bir amino asit kaynağı değildir.

Ayrıca Bakınız: Kivi Diyeti İle Zayıflama

Vitaminler ve Mineraller

İki kivide, C vitamini için günlük değerin %230’unu ve K vitamini ihtiyacının %70’ini alırsınız. Kivi ayrıca potasyum, E vitamini ve folat sağlar.

Kivi için en yoğun sezon Kasım-Mayıs arasıdır, ancak çoğu süpermarkette yıl boyunca bulunabilirler. Kivi tamamen olgunlaştığında, basıldığında yumuşak hissederler, kokulu kokarlar ve dolgun görünürler. Sert, olgunlaşmamış kivi satın alabilir ve evde birkaç gün oda sıcaklığında olgunlaşmalarına izin verebilirsiniz. Yumuşak lekeler, çürükler veya kırışıklıklar ile olgunlaşmış kivilerden kaçının.

Kivi Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Kivi olgunlaştıktan sonra, 7 gün boyunca buzdolabında saklanabilirler. Buzdolabında plastik bir torbaya yerleştirmek, nemin kaybolmasını önleyerek kivilerin tam 2 hafta dayanmasını sağlar.

Kivileri kesmeden veya yemeden önce akan su altında yıkayın. Kivi, tohumlar ve derisi de dahil olmak üzere tamamen yenilebilir, ancak birçok insan onları soymayı tercih eder.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status