İntrahepatik Safra Yolu Kanseri Tedavisi İle İlgili Bilgiler

İntrahepatik Safra Yolu Kanseri Tedavisi

İntrahepatik safra yolu kanserleri, primer karaciğer (hepatosellüler) karsinomu gibi tedavi edilir. İntrahepatik safra kanalı kanseri tedavi planı aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerebilir:

a) Ameliyat

Kanserin tam cerrahi olarak çıkarılması (rezeksiyon) en iyi sonuca sahiptir. Cerrahi, tümörün bulunduğu safra yolunda karaciğer veya karaciğerin lobunun alınmasını içerir. Bu genellikle karaciğer rezeksiyonu (kısmi hepatektomi) yapmayı gerektirir. Çıkarılan karaciğer dokusu miktarı, tümörün bulunduğu yer ve ilgili karaciğer dokusunun derecesine göre belirlenir. Bazen karaciğerin bütün bir lobu çıkarılmalıdır (hepatik lobektomi). Negatif cerrahi sınırlardaki cerrahi rezeksiyon, uzun süreli sağkalım için en önemli faktördür. İntrahepatik safra yolu kanseri ameliyatı sırasında lenf nodlarının çıkarılması rutin olarak yapılmaz.

Ayrıca Bakınız: İntrahepatik Safra Yolları Kanseri Nedir?

İntrahepatik safra yolu kanseri olan birçok insan, kanseri çok ilerlediği için ameliyat edilemez; teşhis edildiğinde genel sağlığı kötüdür. Aşağıdaki faktörler mevcutsa; tümörü tamamen çıkarmak cerrahi bir seçenek değildir:

  • Kanser karaciğerin her iki lobu boyunca veya karaciğer dışına yayılmışsa
  • Kanser karaciğer damarlarında, örneğin hepatik arter veya portal ven damarlarında bulunuyorsa
  • Kanser lenf nodlarına veya vücudun uzak bölgelerine yayılmışsa (metastatik)

İntrahepatik safra kanalı kanseri, ameliyattan sonra tekrarlama eğilimi gösterir. Ancak, ameliyat sonrası ek (adjuvan) tedavide rolü yoktur. Bununla birlikte, cerrahi tamamlandıktan sonra kanser hücreleri kalırsa, aşağıdaki ilave tedaviler önerilebilir.

  • Ameliyat
  • Kemoterapi
  • Radyoterapi ile kombine kemoterapi (kemoradyoterapi)
  • Tek başına radyoterapi
  • Kemoembolizasyon
  • Yttrium-90 ile hepatik arter radyoembolizasyonu

Karaciğer nakli, yüksek nüks oranı ve bu tümörlerin hızlı yayılımı (metastazları) nedeniyle, intrahepatik safra yolu kanseri olan çoğu insan için genellikle bir seçenek değildir.

Ayrıca Bakınız: İntrahepatik Safra Yolları Kanseri Nedenleri

b) Kemoterapi

Kemoterapi, tedaviyi tolere edebilecek kadar iyi durumda olmayan metastatik kanser veya ameliyat mümkün olmadığı durumlarda uygulanabilir. Kemoterapi ilaçları tek başına veya kombinasyon halinde kullanılabilir. İntrahepatik safra kanalı kanserinin tedavisinde kullanılan en yaygın kemoterapi ilaçları, ekstrahepatik safra kanalı kanserinin tedavisinde kullanılan ilaçlarla aynıdır.

Anrezektabl safra yolu kanseri olan bazı insanlar için, kanser hücrelerini radyasyon tedavisinin etkilerine karşı daha hassas hale getirmek için kemoterapi ilaçları kullanılabilir. Radyoterapi ve kemoterapi birlikte verildiğinde kemoradyasyon denir.

Ayrıca Bakınız: İntrahepatik Safra Yolları Kanseri Teşhisi

c) Radyoterapi

Eksternal radyoterapi veya brakiterapi; hem intrahepatik, hem de ekstrahepatik safra yolu kanserleri için kullanılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status