Mandalinanın 5 Mükemmel Faydası ve Zararları Nelerdir?

Diğer turunçgiller gibi, mandalina da anti-oksidatif özellikler kazandıran flavonoidler, fenolikler ve uçucu yağlar içerir. Mandalina, hücreleri hasardan koruyabilen, iltihaplanmayı azaltabilen, kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilen ve diğer sağlık yararları sağlayabilen nispeten geniş bir çeşitlilikte ve miktarda phytonutrients içerir.

Araştırmalar, mandalina tüketimini veya narenciye tüketimini belirli olumlu sağlık sonuçlarına bağladı. Bu faydaların her birini tam olarak anlamak için daha fazla kanıt gereklidir.

Ayrıca Bakınız: Mandalina Besin Değerleri

Mandalina Yemenin Yararları

Kanserden Korunma!

Araştırmalar, narenciye meyvesinde bulunan ikincil metabolitlerin (flavonoidler, limonoidler ve kumarinler dahil), mide kanseri, meme kanseri, akciğer tümörü oluşumu, kolon tümörü oluşumu, karaciğer kanseri ve kan kanseri dahil olmak üzere kanser riskinde azalma ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Bir çalışmanın yazarları özellikle belirli bir mandalina özütünün (Citrus reticulata cv. Suavissima) potansiyel anti-tümör etkileri sergilediğini bulmuşlardır.

Azalan Enflamasyon!

Turunçgiller güçlü bir antioksidan olan C vitamini bakımından zengindir. Vücudunuz C vitamini yapmaz, bu nedenle bu hayati besini içeren yiyecekleri tüketmek önemlidir.

Antioksidanların vücutta serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını engellediğine inanılmaktadır. Oksidatif stres adı verilen hasar iltihaplanmaya neden olur. Vücut serbest radikaller yapar, ancak sigara dumanı gibi çevresel toksinler yoluyla serbest radikallere de maruz kalırız.

Bazı araştırmacılar, antioksidan açısından zengin gıdalar veya takviyeler tüketmenin belirli iltihap türlerini azaltmaya veya önlemeye yardımcı olabileceğine inanmaktadır.

Romatoid artrit, kanser, inflamatuar bağırsak hastalıkları, nörodejeneratif hastalıklar, kardiyovasküler problemler, diyabet ve yaşlanma süreci gibi çeşitli klinik bozukluklar kronik inflamatuar reaksiyonlarla ilişkilidir.

Sağlıklı Yaşlanma!

Araştırmacılar, oksidatif stresin yaşlanmaya katkıda bulunduğuna inanıyorlar. Bu nedenle, birçok insan yaşa bağlı bozulmayı durdurmak veya yaşa bağlı bozuklukların başlangıcını geciktirmek için antioksidan açısından zengin gıdalar tüketir veya antioksidan takviyesi alır.

Araştırmacılar, antioksidanların rol oynayabileceğini veya ne kadar oynayabileceğini bilmiyorlar. Sağlıklı yaşlanma ve yaşa bağlı hastalıkların önlenmesinde, ancak bu birçok bilim adamı için güçlü bir ilgi alanıdır ve çalışmalar devam etmektedir.

Gelişen Diyabet Yönetimi!

Bilim adamları, mandalina da dahil olmak üzere narenciye meyvelerindeki antioksidanların, tip 2 diyabet tanısı alanlara fayda sağlayabileceğini öne sürüyorlar. Yayınlanan bir raporda, çalışma yazarları, tip 2 diyabetli kişilerde antioksidan enzim ve antioksidan vitamin seviyesinin daha düşük olduğunu belirtmektedir.

Mandalina veya meyve özleri gibi antioksidan açısından zengin meyvelerin tüketimi, tip 2 diyabet ve diğer enflamatuar durumları olan hastalarda serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca Bakınız: Şeker Hastalarına Diyet Tavsiyeleri

Daha İyi Göz Sağlığı!

Mandalina C vitamini ve A vitamini ile doludur. Her iki vitamin de göz sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar.

A vitamini, vücudunuzun sağlıklı retina ve kornea işlevini sürdürmesine yardımcı olan yağda çözünen bir vitamindir. Kronik olarak A vitamini bakımından düşük olanlar, kseroftalmi adı verilen bir durum geliştirebilir – düşük ışıkta görememe. A vitamini yönünden zengin yiyecekler yemek, eksikliği önlemeye yardımcı olabilir

A vitamini ve C vitamini, yaşlandıkça görmenin azalmasına yol açan bir durum olan yaşa bağlı maküler dejenerasyonun (AMD) önlenmesinde de rol oynayabilir. Araştırmalar, C vitamininin diğer besinlerle birlikte AMD gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. C vitamini ayrıca kataraktın önlenmesinde rol oynayabilir.

Şu anda, bu göz sorunları ile A vitamini veya C vitamini arasındaki ilişki üzerine araştırmalar henüz başlangıç ​​aşamasındadır. Vitamin açısından zengin gıdalar tüketmenin veya vitamin takviyeleri almanın ölçülebilir bir etkiye sahip olup olmadığından emin olmak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Alerjiler

Narenciye alerjisi olan kişiler, cilde veya mandalinaya dokunduğunda karıncalanma, kaşıntı, kızarıklık, şişme veya hatta yanma yaşayabilir. Bazıları sindirim veya solunum problemleri yaşayabilir.

Narenciye alerjisinden şüpheleniyorsanız, kişisel tavsiye almak için sağlık uzmanınıza başvurun.

Mandalina Zararları ve Yan Etkileri

Mandalina diğer bazı narenciye meyveleri gibi furanocoumarins içermez ve statin alan kişiler için aynı ilaç / greyfurt etkileşimlerini ürettiğine inanılmaz.

Mandalina tüketiminin karaciğer (Prevacid, Zofran, Deltasone, Zoloft ve diğerleri dahil) ve midazolam (Versed) tarafından değiştirilen bazı ilaçları etkileyebileceğine dair sınırlı kanıt vardır. Bu ilaçlardan birini alıyorsanız, mandalina tüketmeden önce sağlık uzmanınızla konuşun

Mandalina tüketiminin karaciğer (Prevacid, Zofran, Deltasone, Zoloft ve diğerleri dahil) ve midazolam (Versed) tarafından değiştirilen bazı ilaçları etkileyebileceğine dair sınırlı kanıt vardır. Bu ilaçlardan birini alıyorsanız, mandalina tüketmeden önce sağlık uzmanınızla konuşun.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status