Brüksel Lahanasının Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Brüksel lahanası mükemmel bir C vitamini ve K vitamini kaynağıdır. Zengin lif ve bir dizi sağlık faydası sunan faydalı lif besleyicilerdir.

Ayrıca Bakınız: Brüksel Lahanası Besin Değerleri

Brüksel Lahanası Yemenin Yararları

İyileşmeye Yardımcı Olur!

Brüksel lahanası harika bir K vitamini kaynağıdır. Kendinizi keserseniz, K vitamini kanın pıhtılaşmasını aşırı kanamayı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, C vitamini kollajeni teşvik ederek doku onarımını destekler.

Bağışıklığı Destekler!

C vitamini, soğuk algınlığını önlemedeki rolü için uzun zamandır araştırılmaktadır. Soğuk savaşçı olarak ününe rağmen, Brüksel lahanasının gerçek bağışıklık sistemi faydaları çok sayıda fitokimyasaldan kaynaklanmaktadır.

Brüksel lahanası gibi turpgillerdeki sebzelerde biyoaktif bileşikler, iltihabı azaltır, bağışıklık fonksiyonlarını indükler ve doğal detoksifikasyonu uyarır.

Güçlü Kemikleri Destekler!

Brüksel lahanası K vitamini de kemik oluşumunda önemli bir rol oynar. Kemik mineralizasyonu ve kalsifikasyonda yer alan çoklu K vitaminine bağımlı proteinler vardır. Brüksel lahanasının protein içeriği kas ve kemik kuvvetini desteklemeye yardımcı olur.

Metabolik Sendrom Riskini Azaltır!

Brüksel lahanası ve diğer sebzelerdeki lif uzun zamandır iştah kontrolü ve sağlıklı bir kiloyu korumakla ilişkilendirilmiştir. Bitki bazlı beslenme planlarının, iştah hormonu olan leptinin dolaşım düzeylerini azalttığı gösterilmiştir.

Leptin beyne dolgunluk işaretleri göndermesine rağmen, yüksek leptin seviyeleri leptinin mesajına direnç gösterebilir. Brüksel lahanası yüksek sebze menüsünün bir parçası olarak dahil edilmesi bu etkiyi azaltır ve metabolik sendroma karşı koruma sağlar.

Kanseri Önler!

Brüksel lahanası, kanser önleyici özelliklere sahip olduğu gösterilen sebzelerden biridir. Bunun kısmen karaciğerde kanserojenlere bağlanan bazı enzimlerin aktivasyonundan kaynaklanabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Araştırma özellikle meme kanseri ve yumurtalık kanserinin önlenmesinde umut verici görünüyor. Pişirilmiş turunçgiller alımı ile yumurtalık kanseri gelişimi arasında doza bağımlı ilişkiler gözlenmiştir.

Alerjiler

Histamin açısından zengin gıdalara karşı toleransı olmayan kişiler, Brüksel lahanası yedikten sonra alerji benzeri semptomlar yaşayabilir. Lahana, şeftali veya hardalı alerjisi olan kişilerde çapraz reaktivite potansiyeli vardır.

Brüksel Lahanası Zararları ve Yan Etkileri

Brüksel lahanası gibi Brassica sebzeleri (sebzeler) bazı insanlarda, özellikle çiğ yenildiğinde gastrointestinal sorunlara neden olabilir. Brüksel lahanası pişirmek onları sindirmeyi kolaylaştırır. Brüksel lahanası, gastrointestinal semptomları yönetmek için düşük FODMAP diyetini izleyen insanlar için önerilmez.

Brüksel lahanası gibi turpgiller sebzeler guatrojeniktir, bu da tiroid bezinin metabolizmayı düzenlemek için gerekli olan hormon üretimini bozarak iyot alımına müdahale edebilecekleri anlamına gelir. Tiroid kanseri, guatrlar ve bazı popülasyonlarda, özellikle iyot eksiklikleri olan kadınlarda turpgillerden sebze alımı arasında zayıf bir ilişki vardır. Yine de Brüksel lahanasının diyet kısıtlamasını garanti etmek için yeterli kanıt yoktur.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status