Burundaki Siyah Noktalar Neden Olur? Ne Yapmalı?

Burundaki siyah noktalar, genellikle kişiler için oldukça can sıkıcı bir durum olarak bilinmektedir ve sıklıkla karşılaşılmakta olan cilt problemleri arasında ilk sırayı almaktadır. Burundaki siyah noktalar vücutta yağ miktarının artışına bağlı olarak çoğalır. Siyah noktalar deride oluşan hasarlara bağlı olarak daha fazla oluşum gösterir. Burunda oluşan siyah noktalar genellikle vücudun çok fazla olarak pigmentasyonun yada deri hücrelerinin çok fazla miktarda melanin üretmesi sonucunda oluşum göstermektedir.

Deride bu oluşum genellikle deride siyah nokta oluşan kısmın zarar görmesine bağlı olarak meydana gelir. Burundaki siyah noktanın oluşmasına neden olan pigmentasyon, burunda darbe ve hasar olması durumunda oluşmaktadır. Bu durum burun bölgesinde aşırı miktarda melanin üretilmesine neden olur ve cildin o bölgesinin koyu renk olması belirir.

Burundaki siyah noktalar ergenlik dönemine giren kişilerde daha fazla belirti göstermektedir. Ergenlik dönemine giren kişilerin deri altında aşırı derecede yağ bezelerinden dolayı yağlanma meydana gelmesiyle siyah noktaların burunda belirmesi kaçınılmaz olacaktır. Burunda oluşan siyah noktalar sadece bu sebepten dolayı oluşmamakta burundaki siyah noktalar derinin aşırı sıcaklardan etkilenmesiyle birlikte vücutta ter oluşumu meydana gelir, meydana gelen terde cilt bölgesinde en fazla burun kısmında oluşmaktadır.

Bundan dolayıdır ki burunda kuruyan terin kirle birleşmesiyle siyah nokta oluşumu meydana geldiği bilinmektedir. Çok fazla güneş ışınına maruz kalmak da cildin ultraviyole ışınlarından korunması için melanin üretmesine sebebiyet verir.

Burundaki Siyah Noktaların Sebepleri

Burundaki siyah noktalar deri bozukluklarına bağlı olarak da meydana gelmektedir. Kişilerde genellikle ilerleyen yaşlarda siyah noktaların burun bölgesinde görülmesi kaçınılmaz olmaktadır. Çünkü ilerleyen yaşlarda deri hücre üretimini yavaşlatmasıyla hücre oluşmamasına bağlı olarak siyah nokta oluşumu gerçekleşir. Burundaki siyah noktalar karaciğerde hasar oluşmasından dolayı da oluşum göstermektedir. Karaciğerde oluşan hasar vücuttan toksinlerin ayrılmamasıyla siyah bokta oluşumuna neden olur.

Burundaki siyah noktalar ağızdan alınan ilaçlar, vücuttan alınan ilaçlar, ciltte kullanılmakta olan ilaçlardan dolayı da meydana gelmektedir. Burunda oluşan siyah noktalar güneş kremleri kullanılarak, E vitamini kullanılarak, C vitamini kullanılarak, Hint yağı kullanımıyla, aleo vera bitkisinin kullanımıyla, yeşil çay özü, süt ve daha birçok doğal olan yöntemlerle giderilebilir. Burundaki siyah noktalar oluşum göstermesiyle kişilerin hemen uzman bir dermatoloğa görünmeleri gerekmektedir.

Dermatoloji uzmanı gerekli olan tedaviyi ve ilaç kullanımı sizlere önerecektir. Siyah noktaların oluşmasında önerilen ilaçlar genellikle doğal ilaçlar olmaktadır fakat nadiren tıbbi ilaçlar da önerilir. Kullanılan ilaçların doğal olması hususunda dikkat edilmesi gerekmektedir.

Burundaki siyah noktalar temizlenme genellikle doğal yöntemler kullanılmaktadır. Siyah nokta gidermede limon suyu siyah nokta oluşan bölgeye uygulandığında ciltte oluşan bütün siyah noktaları yok edecektir. Limon suyu siyah nokta oluşan bölgeye doğrudan uygulanır ve uygulanan bölgede 10 dakika bekletilir ve sonra ılık suyla yıkanarak temizlenir.

Aleo vera jeli burundaki siyah noktalar giderilmesinde birebirdir. Aleo vera içeriğinde bulunan doğal maddeler siyah noktaların giderilmesine olanak sağlar. Birde burunda siyah nokta oluşan bölgeye bal oldukça faydalı gelecektir. Sıcak olarak siyah nokta olan burun bölgesine uygulanan bal siyah noktaların yok edilmesinde olumlu etkiler oluşturacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Çözümler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status