İnatçı Siyah Noktalar Nasıl Çıkarılır?

Siyah nokta genelde hemen hemen herkes de görülmekte olup buluğ çağındaki kişilerde daha çok rastlanılmaktadır. Fakat siyah noktalar daha çok buluğ çağındaki kişilere sivilce oluşumu için bilgi vermektedir. Çünkü siyah nokta oluşumu sivilce oluşumunu habercisi olmaktadır. Siya nokta genelde kişileri psikolojik olarak olumsuz yönden etkilemektedir bu nedenle çoğu genç ayna başında saatlerce siyah nokta temizlemesiyle uğraşmaktadır. Fakat siyah nokta oluşumu daha çok bayanlarda görülmektedir. Nedeni ise kullanılan makyaj ürünlerinin yüzde kaldıkça siyah nokta yerlerine cilde doluşarak zamanla siyah noktaya çevrilmesine neden olur. Güneş alerjisi olan kişilerde cilt güneşe maruz kalınınca daha sık görülür.

Cilt gözenekleri kirli hava, sigara, makyaj kalıntıları, toksinler, yağ, kir ve buna benzer iç ve dış faktörler sebebiyle dolar, tıkanır ve nefes alamaz hale gelerek oluşur. Fakat çoğu kişi siyah noktayı sıkarak temizlemeye çalışır oysaki siyah noktaların bazen sıkılması yanlış olmakla beraber sıkılmayıp bir doktor tarafından temizlenmesi gerekir. Çünkü bazen siyah noktalar iltihaplı olarak sıkıldığı zaman yüzde kalıcı izler yaratabilmektedir.

Siyah nokta temizleme ise kişinin çok zamanını almayıp düzenli uygulamalar sonucu etkili olmaktadır. Siyah noktalar için dışarıda satılan ilaçlar ve sular doğru olmamaktadır en doğru yöntem bitkisel uygulama yapılan yöntemler olmaktadır. Örneğin siyah nokta temizleme için çeşitli karışımlar yapılabilir ve basit bir karışımla giderebilirsiniz.

Siyah Nokta Temizleme

Siyah nokta temizleme de en etkili yöntem kil maskesi olmaktadır. Biraz doğal kil, bir miktar limon suyu, biraz zeytinyağı ve az miktar gül suyunu karıştırılarak göz çevresi dışında tüm cildinize sürün ve 15 dakika bekletin daha sonra ılık su ile yıkayın. Fakat bu maskeyi yapmadan önce kaynar suyun buharına cildinizi tutarak gözeneklerin açılmasını sağlarsanız kil maskesi daha derine nüfus ederek görevini daha etkili olarak gerçekleştirmektedir.

1 çorba kaşığı yulaf ununu 1 su bardağı su ile pişirin. Kıvam alıp hamurlaşmaya başlayınca, içine 1 tatlı kaşığı badem unu ekleyerek cildinizde siyah noktaların belirgin ve yoğun olduğu bölümlere sürerek 5 dakika bekleyin. Daha sonra süre dolunca cildinizi soğuk su ile iyice durulayın. Bu uygulamayı bir hafta boyunca düzgün şekilde uygularsanız siyah noktalardan kurtulmuş olursunuz.

Örneğin buhar banyosu yapmak siyah nokta temizlemede oldukça faydalıdır. Başınızın üstüne bir çarşaf veya havlu örterek geniş bir kapa koyulan su kaynatılarak. Kaynayan suyun buharını yüzünüzü tutun. 5-10 dakika bekledikten sonra siyah noktalarınızı temizleme de daha kolaylık sağlayacaktır.

Birde eczaneden alınan şırınganın iğnesi çıkartılarak siyah noktanın üzerine koyulur ve baskı uygulanarak çıkarılması sağlanır. Kesinlikle sıkılmamalıdır.

 Püre haline getirilmiş ya da dilimlenmiş domatesleri yüzünüze sürerek kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra soğuk su ile cildinizi durulayın ve siyah noktalardan kurtulun.

Bir de siyah nokta temizleme bandı kullanılabilir.

Deniz suyu ile cildinizi bol bir şekilde yıkayın.

A vitaminli, salisilik asitli ve meyve asitli krem kullanın.

Siyah Noktalara Limon Yumurta Maskesi

Yarım limonun suyuyla birlikte 1 adet yumurta akını karıştırın ve ocağa koyun daha sonra 1 dakika ısıtın. Cildinize sürerek 10 dakika bekletin. Yağlı cilt gözeneklerinin sıkışmasına ve siyah noktaların giderilmesine oldukça yardımcı olacaktır.

Siyah Noktalara Yoğurt Maskesi

4 yemek kaşığı yoğurtla, yarım limonun suyunu karıştırın, cildinize sürün ve kurumasını bekleyin, 15 dakika sonra yıkayın. Böylece siyah noktadan kurtulun.

Siyah Noktalara Bitkisel Maske

2 bardak suyun içerisine biraz ıhlamur, bir miktar yabani kekik yaprağı ve 1 tutam nane ekleyin ve 15 dakika boyunca kaynatın. Kaynattığınız karışımı süzün, ılınmasını bekleyin ve yüzünüze sürün. Oldukça etkili olan bir maskedir. Bu nedenle haftada 1 defa uygulanması yeterli olmaktadır.

Bunları uyguladınız fakat çözüm olmuyor ise bir cerrahi uzman tarafından ilk olarak cildiniz temizlenir ve gözenekler lazer ile küçültülerek daha az siyah nokta oluşumu yaşanır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status