Büyük Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Çözüm Nedir?

Büyük siyah noktalar, günümüzde birçok insanın en büyük sorunları arasındadır. Bu siyah noktalar vücudun en çok yüz bölgesinde olmak üzere her yerinde belirebilir. Boyunda, göğüste, belde, yüz kısımlarında beliren bu siyah noktaların elbette birçok nedeni vardır. Büyük siyah noktalar gözenekli cilde sahip olan insanlarda çok fazla görülmektedir. Bu siyah noktaların küçük olanları genellikle insanlar tarafından cildin sıkılarak siyah noktanın dışarı çıkması ile temizlenir. Fakat çok eskilerden beri sıkılmayan ya da önlem alınmayan siyah noktalar zaman içerisinde büyüyerek hem şişmeye hem de kişinin cildinde estetik problemlerin çıkmasına neden olmaktadır.

Büyük siyah noktalar vücuttan çıkarıldığında genellikle siyah bölgenin bulunduğu bölümde bu siyah noktadan geriye bir boşluk kalır. Tam olarak vücuttan temizlenemeyen siyah nokta bir süre sonra aynı yerde hatta aynı boşlukta oluşmaya başlar. Bu nedenle büyük siyah noktalar doktor kontrolü altında tedavi edilmelidir. Aksi halde yenileme ihtimali oldukça yüksektir.

Büyük siyah nokta en çok yağlı cilde sahip olan insanlarda görülen bir problemdir. Çünkü yağlı cilde sahip olan insanların vücutları sürekli dışarıya yağ atar. Bu yağlar dışarıya deri yolu ile atılır. Yağlar atıldığı sırada herhangi bir gözeneklerin tıkanması ile yağ vücuttan atılamaz ve bölgede şişmeler görülür. Tıkalı olan gözeneğe biriken toz vb. şeyler siyah nokta olarak adlandırılır.

Genellikle yapılan küçük cerrahi operasyonlar ile eğer siyah nokta çok büyük ise bölgesel anestezi uygulandıktan sonra kolay bir şekilde siyah nokta alınır. Asıl önemli olan siyah noktanın tam kökünden alınabilmesidir. Aksi halde daha öncede söylediğimiz gibi siyah nokta tekrar kendisini yenileyecektir.  İnsanlar ciltlerinde oluşan büyük siyah nokta probleminde öncelikle sıkma işlemi uygularlar.

Fakat büyük olan siyah noktalarda bu işlemden olumlu bir sonuç alınamaz. Son derece rahatsızlık veren siyah noktalar insanları rahatsız ettikçe insanlar bu sorundan kurtulmak isterler. Sıkma işleminden sonuç alamayan kişi siyah noktayı bir iğne ile çıkarmak için ayna karşısında uğraşır. Fakat buradaki asıl sorun siyah nokta çıkarılsa bir sadece üst yüzeyi alınabilir.

Siyah noktanın geri kalan kısmı görülmez ve alınamaz. Bu nedenle bu siyah nokta aynı gözenekler içerisinde tekrar oluşur. Bunun yanı sıra evde yapılan bu iğne tedavisi bazen kişilerin cildinde enfeksiyon problemlerinin meydana gelmesine ve kişinin çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya gelmesine neden olmaktadır.

Büyük Siyah Noktalar Nasıl Önlenir?

Ciltte büyük siyah noktalar oluşumunu engellemek için sık sık cildinizi yıkamalısınız. Çünkü siyah nokta oluşumunun diğer bir nedeni ise tabi ki dış ortamdan vücudumuza gelen toz ve kirlerdir. Sık sık yıkama sonrasında bu kirler cildimizde bulunan gözenekler içerisinde birikmez ve böylece siyah nokta gibi problemler görülmez.

Özellikle kadınlarda sorun haline gelen siyah noktalar büyük olunca kadın erkek fark etmeden herkeste büyük bir problem haline gelmiştir. Bu nedenle siyah nokta oluşumlarında eğer siyah noktanız büyük ise kesinlikle kendiniz müdahale etmeden doktorunuzla görüşünüz. Çünkü siyah noktaların oluşma nedeni bazen farklı sorunlar olabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status