Siyah Nokta Ve Sivilceleri Yok Etme!

Siyah nokta ve sivilce sıkça karşılaşılan cilt problemleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Siyah nokta diğer bir adıyla komedon olarak bilinir. Siyah noktalar deri içerisinde oluşan yağ bezelerin den kaynaklanmaktadır. Yağ bezelerinin fazla olarak oluşmasından dolayı siyah noktalar da artış göstererek cilt yüzeyinde yaygınlaşarak bütün cilde yayılarak çoğalır.

Siyah nokta ergenlik dönemine giren kişilerde daha fazla karşılaşılan cilt rahatsızlıklarından birisidir. Siyah noktalar genellikle yüz bölgesinde belirir. Buluğ çağına giren kişilerde yağ hormonlarının artış göstermesiyle birlikte yağ bezelerinin boyutları genişleme gösterir ve yağ üretimi daha fazla olur. Bundan dolayıdır ki siyah nokta ciltte meydana gelmesi kaçınılmazdır.

Siyah noktalar genellikle yağ bezelerinin salgıladığı fazla yağlardan dolayı ciltteki kanalları tıkar ve gözeneklerin rahat nefes almasına engel olur. Böylelikle siyah nokta oluşumunun ilk aşaması gerçekleşir. Siyah nokta oluşum göstermesiyle birlikte sivilceler de meydana gelecek demektir. Siyah noktaları oluşturan yağ bezeleri aynı zamanda sivilce oluşumunu da tetikler.

Siyah nokta ve sivilce deri altında beyaz renkte olduğundan dolayı deri içinde oluşan bu belirtilere kapalı kemodon adı verilmektedir. Siyah noktalar cilt içerisinde gözenekler meydana getirir ve bu oluşumlar da cilt yüzeyinde bakteri oluşmasına neden olur. Sivilce siyah nokta oluşumundan sonra daha belirgin hale gelerek ciltte problemler meydana getirir.

Sivilce ergenlik çağına gelmiş kişilerde deri altında yağ oluşumuna bağlı olarak deri yüzeyinde oluşum gösterir. Yağ bezelerinin çok fazla olarak büyümesinde sivilceler artar ve bütün vücuda yayılır. Siyah nokta ve sivilce genetik faktörlere bağlı olarak, stres oluşumuna bağlı olarak, ağız yoluyla vücuda alınan ilaçlardan dolayı ve yüzde kullanılmakta olan cilt kremlerinden dolayı meydana gelir. Sivilce “akne” olarak da bilinmektedir. Genel olarak sırt bölgesinde, göğüs bölgesinde, omuzlarda ve yüzde belirti oluşturur.

Siyah Nokta Ve Sivilcelere Bitkisel Tedavi

Siyah nokta ve sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlar genellikle bitkisel içerikli ilaçlar olmaktadır. Tıbbi olarak kullanılan ilaçlar da vardır ama cildin tahriş olmaması için uygun görüleni bitkisel içerikli olan ilaçlar olmaktadır. Siyah nokta ve sivilce oluşumu ciltte belirdiğinde bir dermatoloğa görünmek gerekmektedir. Çünkü siyah nokta ve sivilce dermatoloğun uzmanlık alanıdır ve gerekli olan tedaviyi de dermatoloji uzmanı yapacaktır.

Ciltte beliren siyah nokta ve sivilce tedavisi doğal ilaçlar kullanılarak yapılması en uygun yöntemlerden olmaktadır. Siyah nokta ve sivilce ciltte meydana geldiğinde kesinlikle patlatılmamalıdır. Çünkü sivilcenin patlatılması ciltte çukurluklar meydana getirerek sivilce olan bölgelerin deri altında yaralar oluşturarak kalıcı cilt problemlerine yol açacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status