Covid-19 ve Sağlıklı Bir Bağışıklık Sistemi İçin 10 Madde

Korona ve Bağışıklık Sistemi İçin Öneriler

İyi Uyku

Uyku, hastalığa yatkınlığı önlemek ve hızlı bir şekilde iyileşmek için sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumak için çok önemlidir. Kaliteli uykuya ulaşmak için:

 • Çoğu yetişkin gece 7 ila 9 saat uyumalıdır. Bir gece yetersiz uyku bile vücudun bağışıklık hücreleri ve enfeksiyonla mücadele antikorları üretimini olumsuz etkileyebilir.
 • Uykuyu optimize etmek için, özellikle yatmadan önceki saatlerde kafein, alkol ve nikotinden kaçının.
 • Düzenli egzersiz yapın, ancak yatmadan kuvvetli egzersizlerden kaçının.
 • Mümkün olduğunca düzenli bir uyku programı uygulayın (her gün aynı saatte yatın ve kalkın).
 • Mümkün olduğunca temiz hava için dışarıda vakit geçirin.
 • Uzaktan çalışma yeteneği birçok kişi için uygundur, ancak iş saati sınırlarını belirlemek de zordur. E-postalara yanıt vermek veya bir proje üzerinde çalışmak için geç saatlere kadar çalışmak cazip gelebilir. Çalışma gününü sonlandıracağın bir zamana karar ver ve ona bağlı kal. Şu anda, telefonunuzu kapatın veya e-postaları kontrol etmeyi bırakın ve yatmadan önce dinlenmek için biraz zaman ayırın.
 • Yatmadan önce rahatlatıcı bir ılık banyo yapın.
 • Sağlığınız için yeterli, kaliteli uykunun değerini ve önemini hafife almayın.

Ayrıca Bakınız: Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Aktif Kalmak

Spor salonunuz veya favori egzersiz sınıfınız muhtemelen kullanılamadığından, bahar havasından yararlanın ve koşu gibi bazı fiziksel aktiviteler için dışarı çıkın. Yağmurlu bir günse, biraz antrenman veya meditatif yoga yapın. Kendi bedeninizi direnç olarak kullanarak yapabileceğiniz çok şey var.

 • Fiziksel aktivite için ideal hedef haftada yaklaşık 150 dakikadır.
 • Yürüyüş önemlidir! İster evden, ister hala bir ofiste çalışıyor olun, kendinizi hareket halinde tutmak için molalarda hızlı bir yürüyüş yapın.
 • Ailenizle birlikte mi yaşıyorsunuz? Daha fazla aile ile zaman geçirmek, aile uygunluğu için daha fazla fırsat anlamına gelir.
 • Aktif kalmak vücudunuzun ve zihninizin sağlığı için önemlidir. İster 10 dakika ister 60 dakika olsun, her bir dakika önemlidir.

Stres Yönetimi

Bunun herkes için inanılmaz stresli bir zaman olduğunu inkar etmek zor. Gününüzde huzurlu anlar bulmak, stres belirtilerini en aza indirmenize ve genel sağlık ve bağışıklığınız üzerinde büyük bir etki yapmanıza yardımcı olabilir. Stresi azaltmak için çeşitli başa çıkma stratejileri vardır. Sizin için en uygun olanı seçin.

Meditasyon, stres duygularını azaltmanın en etkili yollarından biridir. Sabah ve akşam 2 ila 5 dakika boyunca dikkatli bir nefesle başlamanız bile fark yaratacak ve güne başlamak için merkezlenmiş hissetmenize ve geceleri uykuya dalmakta rahat hissetmenize yardımcı olacaktır.

Aktif kalmak, zihninizi temizlemek ve sahip olabileceğiniz fiziksel sinirlilik ve endişeyi azaltmak için etkili bir stres gidericidir.

Gününüzü kontrol edebileceğiniz ve işinizin üstünde hissedebilmeniz için gün boyunca yapı ve organizasyonu sürdürmeniz için kendinize bir program yapın.

Sosyal uzaklaşma, genellikle stresi azaltmak için yardımcı olan bazı kişiler arası ilişkileri kaçırmanıza neden olabilir. Teknolojiyi kendi yararınıza kullanın ve bağlantıda kalmak için bir arkadaşınızla veya akrabanızla görüşme veya görüntülü sohbet için telefonla iletişim kurun.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status