Koronavirüs Salgınında Yiyecek Siparişi Güvenli Mi?

Koronavirüs pandemisi arttıkça, bir zamanlar basit olan günlük aktiviteler artık çok daha karmaşıktır. Markete düzenli geziler, sosyal uzaklaşma kurallarına uymayı zorlaştırır ve restoranlarda akşam yemekleri artık zorunlu kapanışlar nedeniyle seçenek değildir.

COVID-19‘un gıda yoluyla bulaştığını gösteren hiçbir kanıt olmamakla birlikte, teslimat insanlarıyla temasınızı en aza indirmeli ve başkalarının dokunduğu teslimat malzemelerini kullanırken güvenliği uygulamalısınız.

COVID-19 Yüzeylerde Ne Kadar Yaşıyor?

Virüsün bulaşması esas olarak enfekte bir kişiyle yakın temas yoluyla gerçekleşir, ancak kontamine yüzeyler veya nesnelerle temastan da yayılabilir.

COVID-19 ile enfekte olmuş bir kişi öksürdüğünde veya nefes verirse, yakındaki insanlar tarafından solunabilen veya yakındaki nesnelere veya yüzeylere yerleşebilen havaya küçük damlacıklar yansıtır. WHO, insanların bu nesnelere dokunurken, sonra gözlerine, burnuna veya ağzına elleriyle dokunurken enfekte olabileceği konusunda uyarır.

COVID-19’un yüzeylerde ne kadar süre dayanabileceği kesin olarak bilinmemektedir, ancak ön araştırma en az birkaç saat ve birkaç güne kadar devam edebileceğini bulmuştur. Yine de, bu iletim şekli çok daha az olasıdır.

Muhtemel olmasa da, paketleri dezenfekte etmek veya aksi takdirde onları kullanmaktan rahatsızsanız kutuları kendiniz silmek zarar vermez. Ancak en önemli şey, kutudan çıkarma işlemi sırasında ellerinizi yıkadığınızdan ve yüzünüze dokunmaktan kaçındığınızdan emin olmaktır.

COVID-19 Gıda Yoluyla Bulaşır Mı?

COVID-19’un gıda veya gıda ambalajı yoluyla bulaştığını gösteren hiçbir kanıt yoktur. Bununla birlikte, kullanmadan önce dezenfekte etmek için ekstra adımlar atarak kişisel olarak daha güvende hissedebilirsiniz:

Gıda kapları ve bakkal torbaları virüslere maruz kalma olasılığını temsil ettiğinden, ambalajı derhal atmanız ve ardından dikkatli el yıkama yapmanız önerilir.

Bununla birlikte, salata veya taze ürünler gibi pişmemiş yiyeceklerin tüketilmesi ile ilgili bazı riskler olabilir. Meyve ve sebze yemenin sağlık yararlarının muhtemelen risklerden daha ağır bastığını kabul edilebilir. Ilık su altında iyice yıkandığı sürece ham ürünleri satın almak ve yemek güvenlidir.

Gıda Teslimatını Güvenle Ele Alma

Virüsün gıda ambalajı ve market torbaları yoluyla bulaşma riski düşüktür. Yine de, yiyecekleri teslim alırken güvenliği uygulamanın bazı yolları şöyledir:

  • Mümkün olduğunca ambalajdan kurtulun.
  • COVID-19’un gıda ambalajı yoluyla bulaştığına inanılmasa da, enfekte insanlar mikropları nesnelerden yayabilir.
  • Dikkatli olmak için, bakkal torbaları, karton kutular, strafor kapları, plastik kaplar vb. gibi malzemeleri atın.

Paket Servisi Yiyeceklerini Kendi Tabaklarınıza Aktarın!

Tüm restoran ambalajları olası viral maruziyetleri sunar, bu nedenle yiyecekleri restoran ambalajından doğrudan kendi tabaklarınıza aktarmak, restoran ambalajını derhal atmak ve ellerinizi yıkamak en güvenlidir.

Teslim Personeli ile Teması Azaltın

Sosyal uzaklaşma sadece aile, arkadaşlar ve iş arkadaşları için değil, aynı zamanda yiyecek ve içecek götüren kuryeler için de geçerlidir. Neyse ki, koronavirüs pandemisi sırasında dağıtım personeli ile sosyal mesafeyi uygulamak kolaydır.

Birçok dağıtım hizmeti temassız uygulamalar uygulamaktadır. Bu, teslimat görevlinizle etkileşim kurmanız gerekmeyeceği anlamına gelir. Teslimat tercihlerinizi şirketin web sitesinde veya uygulamasında belirtmeniz yeterlidir; yiyecekleriniz kapınıza bırakılacaktır. Ürünler için ödeme yapabilir ve teslimat kişisini çevrimiçi not verebilirsiniz.

Teslimat kişiye doğrudan ödeme yapmanız gerekiyorsa, ödemeyi paspasın altında veya mümkünse posta kutusunda bırakın. Onları evinize veya dairenize davet etmeyin, elini sıkmayın. Ardından ambalajı atmaya veya dezenfekte etmeye devam edin, yiyecekleri kendi kaplarınıza aktarın ve yıkayın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status