D Vitamini COVID-19’u Önleyebilir Mi?

D vitamini, güçlü bir bağışıklık sistemini korumak için önemlidir. Ön çalışmalar, D vitamini ve COVID-19 mortalite oranları arasındaki olası bağlantıyı önermektedir. D vitamini eksikliği için risk faktörleri de COVID-19 enfeksiyonu için risk faktörleridir.

D vitamini ve COVID-19 arasındaki ilişki hakkında tıbbi sonuçlar çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Önleyici tedbirleri ve COVID-19 için olası tedavileri teşvik eden başlıklar haberlere hakimdir. Uzmanların iddiası, hastalığa yakalanma riskinizi en aza indirmenin ve hastalığın şiddetini azaltmanızın bir yolu olarak D vitamininin potansiyel kullanımıdır. Ancak, takviye almak veya ekstra D vitamini tüketmek için karar vermeden önce tüketicilerin manşetlerin arkasındaki araştırmayı anlamaları önemlidir.

Ayrıca Bakınız: Daha Fazla D Vitamini Nasıl Alınır?

D Vitamini Nedir?

D vitamini, tükettiğiniz bazı gıdalarda bulunan yağda çözünen bir vitamindir. Örneğin, somon, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar iyi D vitamini kaynaklarıdır. Bazı gıdalara (bazı süt ürünleri, kahvaltılık tahıllar ve portakal suyu gibi) D vitamini eklenir.

Bu besinin yağda çözünür olması, onu emmek için yağ tüketmeniz gerektiği anlamına gelir. Vitamin yağlarda çözülür ve vücudun yağ dokusunda depolanabilir.

D vitamini emmenin birincil yollarından biri güneşe maruz kalmaktır. UVB ışınları, vücudunuzun kullanması için D vitamini üretmek üzere hücrelerinizde bir tepki tetikler. Açık tenli iseniz, en az 15 dakika doğrudan güneş ışığı almayı hedeflemelisiniz, ancak koyu teniniz varsa, yeterli emilim için daha uzun süre maruz kalmak isteyebilirsiniz.

D Vitamini Ne Fayda Sağlar?

D vitamini vücutta birkaç önemli rol oynar. Vücudun iyi kemik sağlığını korumak için kalsiyumu emmesine yardımcı olur, hücre büyümesini değiştirmeye yardımcı olur ve sinirler ve kaslar arasında mesajlar iletmeye yardımcı olur.

Vitamin ayrıca uygun bağışıklık sağlığı için de önemlidir. Vitamin, bakteri ve virüslerle savaşarak vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle, bazı insanlar hastalıklarla savaşmaya çalışırken D vitamini seviyelerine dikkat eder.

Ayrıca Bakınız: Covid-19 ve Sağlıklı Bir Bağışıklık

Araştırmacılara göre, düşük D vitamini seviyeleri bulaşıcı olmayan hastalıklarla ve bulaşıcı hastalığa, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı artan duyarlılıkla ilişkilidir.

Aslında, British Medical Journal’da yayınlanan 2017 tarihli bir derleme, D vitamini desteğinin güvenli olduğunu ve akut solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korunduğunu gösterdi. Meta-analiz, 25 randomize kontrollü çalışmada 11.321 katılımcının verilerini içermiştir. Çok düşük D vitamini statüsüne sahip olanlar en büyük yararı gösterdi.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status