Karantinada Nasıl Yemek Pişirilir: COVID-19 Salgınında Ne Yapmalı?

COVID-19 salgını birçok insanın kiler ve dondurucu dostu gıdalar ve rafa dayanıklı gıdalar stoklamasına neden oldu. Birçok kişi ilk kez yemek pişirmek ya da yeni malzemeler kullanmak zorunda kalıyor ve muhtemelen bunalmış hissediyorlar, aynı zamanda hazırladıkları yemeklerini daha heyecan verici hale getirmenin yollarını arıyorlar.

Yemek yapmayı öğrenmek sadece fiziksel sağlık açısından yararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda yatıştırıcı ve meditatif de olabilir. Tüm duyularınızı meşgul eden bir göreve odaklanarak, zihninizin birkaç dakika için dış dünyanın karmaşasından uzaklaşmasına ve gerçekte bugün olmasına izin verebilirsiniz.

Korona Döneminde Alışveriş İpuçları

Yemek pişirme becerilerinizi geliştirmek, aile yemeklerinin tadını çıkarmak veya evde kalırken sağlıklı kalmak istiyorsanız, tüm deneyimi daha kolay ve eğlenceli hale getirebilecek öğrenmek için yemek pişirme ve alışveriş ipuçları vardır.

Ayrıca Bakınız: D Vitamini ve COVID-19 İlişkisi

Kilerinizde Eksikleri Tamamlayın

Çoğu insan kilerlerini rafa ömrü dayanıklı ürünler ve uzun süre dondurulabilecek yiyeceklerle stoklamış olabilir. Henüz yapmadıysanız, mümkünse yaklaşık 2 haftalık yemek için yeterince satın alarak bakkalla günlük alışverişi sınırlamaya başlamak akıllıca olacaktır. İşte başlamak için bazı ipuçları.

Dondurucu Kullanmak

Kilerinizi rafa dayanıklı ürünlerle stoklamaya ek olarak, et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, ekmek, süt, peynir, tereyağı ve ürünler gibi gıdaların raf ömrünü uzatmak ve yemeklerde kalanları saklamak için dondurucunuzu kullanın.

Ayrıca Bakınız: COVID-19 Salgınında Spor Önerileri

Gıda Tedarikçilerini Deneyin

Hala yiyecek alışverişi yapmanız gerekiyorsa, ancak mağazaya yaptığınız seyahatleri fiziksel olarak sınırlamak (veya ortadan kaldırmak) istiyorsanız, online dahizmet veren gıda tedarikçilerine ulaşmayı deneyin.

Bu şirketlerin çoğu şimdi evden teslimat yapıyor. Örneğin, doğrudan distribütörlerden et, deniz ürünleri, ürün, kuru fasulye ve tahıllar ve kuruyemiş sipariş edebilirsiniz.

Yakınınızdaki bir pazar veya market biliyorsanız, web sitelerini kontrol etmeye veya teslimat hizmetine ekleyip eklemediklerini görmek için aramaya değer. Ayrıca kahve gibi düzenli olarak ihtiyaç duyduğunuz ürünler için çok sayıda abonelik hizmeti de mevcuttur.

İstifleme Dürtüsünden Kaçının

Her gün markete gitmeyi sınırlamak için birkaç haftalık stok yapmak akıllıca olsa da, ülkemizde yiyecek sıkıntısı olmadığından emin olabilirsiniz.

Dağıtım ani artan talebi yakalarken sadece biraz gecikme süresi vardır. Kullanabileceğiniz teslimat hizmetlerinden yararlanın ve raflarda diğer insanlar için yeterli ürün kalmasını sağlayın.

Ayrıca Bakınız: Covid-19 ve Sağlıklı Bir Bağışıklık

Yemek İpuçları

Yemek pişirmede tamamen yeni olanlar için, şimdi internet üzerinden online mevcut çeşitli kaynaklardan faydalanma zamanı. Bunların birçoğu ücretsizdir ve size nasıl su kaynatılacağı konusunda temel ipuçları verebilir, böylece kendiniz için makarna pişirebilirsiniz, kendi ekmeğinizi nasıl pişireceğiniz veya çok çeşitli bir restoran yemeği nasıl yapacağınız gibi daha gelişmiş tariflere de ulaşabilirsiniz.

Mutfakta daha rahat olanlar için ama her zamanki yemeklerinden biraz sıkılıp yeni yemek tarifleri arıyorlarsa, internette biraz ilham almak için bazı ek tarifler var. Rafta dayanıklı birçok bileşen, uzun ömürlü ürünler ve taze bitkiler gibi marketlerde daha kolay bulunan bazı taze ürünler kullanılarak yeni yemekler hazırlanabilir. Bu tariflerdeki bazı malzemeleri bulamıyorsanız veya hepsine sahip değilseniz, yaratıcı olmak ve elinizdeki malzemelerle çalışmak için bu zamanı ayırın.

Bu tariflerden değil, aynı zamanda kiler, buzdolabınız ve dondurucunuzda bulunanlardan da ilham alın. Tariflerin bileşenlerini karıştırın ve eşleştirin, farklı proteinleri değiştirin (veya vejetaryen yemeklerde değiştirin) ve elinizde bulunan bitki ve baharatlarla yepyeni lezzetler ortaya çıkarın.

Ayrıca Bakınız: Koronavirüs Salgınında Yiyecek Siparişi Güvenli Mi?

Kolay Pişirme Teknikleri

Temel içeriklerden lezzeti arttırmanın bazı yolları. Örneğin, farklı pişirme teknikleri ve baharatlarla sebzelerin lezzetini en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Çok fazla lezzet katan iyi bir karamelizasyon elde etmek için eti ve derili kümes hayvanlarını kavurmayı deneyin.

Yağları taze otlar ile karıştırabilir ve bunu basit bir salata sosu yapmak için kullanabilirsiniz. Örneğin, hafif ve parlak bir limon fesleğen sosu için bir tutam tuz ve karabiber ile eşit parça fesleğen yağı ve limon suyunu çırpın. Ya da, daha güçlü bir balzamik salata sosu için zeytinyağını biberiye yağı ile değiştirin.

Bunlar salatalar, pişmiş tahıllar, fasulye ve basitçe pişirilmiş proteinler dahil olmak üzere hemen hemen her şeyi için kullanılabilir. Önümüzdeki haftalarda kullanabilmeniz için soslar ve karışımlar yapın.

Pesto gibi sosları yapmak için taze otlar kullanın ve herhangi bir yemeğe son dokunuş ekleyin. Ekstra sos, daha sonra kolay pratik kullanım için küçük kaplarda veya buz küplerinde dondurulabilir.

Yaygın sorular:

Konserve ürünler taze ürünlerden daha az sağlıklı mı?

Konserve ürünlere yönelik en büyük dezavantajlar, genellikle koruyucu olarak eklenen yüksek tuz seviyelerinin yanı sıra BPA ambalajına maruz kalma potansiyelidir. Bununla birlikte, piyasada porsiyon başına 0 mg veya minimum miktarda sodyum içeren çok sayıda düşük sodyum veya tuz ilave edilmiş çeşit yoktur.

Düşük sodyum çeşitleri bulamazsanız, konserveyi süzerek (fasulye ve sebze gibi ürünler için) durulamak, sodyumu %40’a kadar azaltabilir.

Dondurulmuş gıdalar taze gıdalardan daha az mı sağlıklı?

Soslardan veya baharatlardan ilave tuz içermeyen meyve ve sebzeler satın aldığınız sürece, ürün tipik olarak besinlerde en yüksek olgunlukla dondurulur.

Ürün bir bakkal rafında, mutfak tezgahında ya da buzdolabında dururken ışığa veya oksijene maruz kalmadığından, içerdikleri C Vitamini gibi hassas besinler dondurulduğunda daha uzun süre korunur.

Yemekler buzdolabında kaç gün dayanıyor? Dondurucuya ne zaman aktarılmaları gerektiğini nasıl bilebilirim?

Kalan yemekler, malzemeye bağlı olarak üç ila yedi günlük bir raf ömrüne sahiptir. Pişmiş et ve deniz ürünleri en iyi iki ila üç gün içinde tüketilir veya dondurucuya aktarılır. Yumurta bazlı yemekler ve çorbalar / güveçler en iyi üç ila dört günde yenir

Bununla birlikte, sebze, tahıl ve fasulye gibi diğer pişmiş gıdalar daha uzun sürebilir. Belirli bir gıda maddesinden emin değilseniz, bu kılavuzu kaynak olarak kullanın.

Kullanmadan önce dondurucudan et, kümes hayvanları, balık veya yemekleri nasıl düzgün bir şekilde çözebilirim?

Fırında pişmiş lazanya, güveç veya köfte gibi bazı pişmiş yemekleri doğrudan dondurulmuş olarak yeniden ısıtılabilir. Çorbalar ve güveçler de bir başlangıç ​​yapmak için yararlanır, ancak yine de dondurulmuş olsa bile sobadaki bir tencerede yavaş yavaş yeniden ısıtılabilir.

Çiğ et, balık veya kümes hayvanları gibi pişirmeden önce tamamen çözülmesi gereken diğer dondurulmuş gıdalar, pişirmeden bir ila iki gün önce buzdolabının alt rafına aktarılmalıdır (çözüldüklerinde sızıntı olması durumunda alt raf en iyisidir). Alternatif olarak, az miktarda dondurulmuş gıdalar bir kase soğuk suda çözdürülebilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status