CLA Nedir? Ne İşe Yarar?

CLA Nedir?

CLA, konjuge linoleik asit anlamına gelir. Bu temel yağ asitleri, omega-6 sınıfından yapılmış doğal olarak oluşan bir trans-yağ asididir. İnsan yapımı olmadığı için, sizin sağlığınız için neredeyse kesinlikle kötü klasik “trans-yağ” dan farklıdır. 

CLA en az 28 izomer (aynı molekülün farklı yapısal formları) ile oluşur  ve bazı spesifik izomerler insan vücudu üzerinde farklı etkilere sahip olabilir. Temel olarak mevcut bulunan tüm CLA takviyeleri izomerlerinine bir bütün olarak bakacağız.

CLA; süt ürünleri ve sığır eti kaynaklarında mevcuttur. Konjuge linoleik asit; “damar sertliği” (ateroskleroz), kanser, obezite, kronik hastalık, vücut ve sınırlayıcı gıda alerjisi reaksiyonları nedeniyle kilo kaybı gibi durumlarda kullanılır. Günlük alınması gereken konjuge linoleik asit diyet programı içerisinde ortalama 15-174 mg olmalıdır.

Ayrıca Bakınız: Bulk Dönemi Nedir?

CLA Nasıl Çalışır?

Konjuge linoleik asit vücut yağ kitlesini azaltma ve bağışıklık fonksiyonunu artırma görevlerini üstlenir.

Ayrıca Bakınız: Beef Protein (Et Proteini) Tozu Nedir?

CLA Zararlı Mıdır?

CLA takviyesinin kullanım amaçları; kanserle mücadele, vücut yağ oranını azaltmak, yağsız kas dokusunu artırmak, astım semptomlarını azaltmak, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı ile mücadele, kemik yoğunluğunu artırmak, insülin duyarlılığını artırmak ve bağışıklığı sistemini artırmaktır. Bu takviye pazarlamasına dayanarak, bir mucize ek ürün olarak görülmektedir. Ancak, kullanmadan önce tüm bu iddiaları derinlemesine araştırmanızı ve bir uzmandan destek almanızı sizlere öneririz.

Bazı çalışmalarda zararlı etkiler gösterdiği de ortaya çıkmıştır. Eğer CLA denemeye karar verirseniz, piyasanın en kaliteli ürünleri arasından tercihinizi yapmanızı tavsiye ederiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status