Doğum Kontrol Hapları Sivilce Yapar Mı?

Sivilce en kısa tanımıyla yağ sorunudur. Cildin yağ dengesini koruyamaması üzerine iltihaplanması ve kızarıp şişmesi olarak dışarıya vurur. Farklı birçok temele oturtulabilir. Nedenleri olduğu kadar çözümleri de bulunan sivilce, yaş aralığı fark etmeksizin pek çok kişinin sorunu olmaktadır.

Doğum Kontrol Hapları Sivilceleri Yok Eder mi?

Doğum kontrol ilaçları, steroid hormonlar bulunduran ilaçlardır. Çoğunlukla östrojen ve progesteron içeren bu ilaçlar, beyinde yer alan hipotalamus ve hipofiz bölgelerine etki ederek yumurtalamaya engel olur. Bunun yanında pek çok doğum kontrol ilacı yalnızca sivilce engeli için dahi kullanılmaktadır.

Düşük dozlu bu ilaçlar, büyük olmayan akneleri sivilceleri tedavi edebilmektedir. Hormonal sebeplerden meydana gelen sivilceler, doğum kontrol ilaçları ile dengede tutulabilir.

Doğum Kontrol İlaçları Sivilceye Neden Olur Mu?

Doğum kontrol ilaçları hakkında bilinen en yanlış ifade sivilcelenmeye neden olmasıdır. İlaçlar, hormonlar üzerinde denge değişikliğine neden olduğu için sivilcelerde de artış olacağına inanılır ancak bu pek mümkün olan bir durum değil. Zaten var olan sivilcelerin doğum kontrol ilaçları ile ortadan kalkacağı bilinir ama hiç olmayan sivilceleri ortaya çıkarmaz.

Farklı yan etkileri bulunan ilaçlar, doktorunuzun yönlendirmeleri ile en doğru sonucu verecektir. Bu nedenle kesinlikle keyfi ve bilinçsiz kullanım yapılmamalıdır.

Doğum Kontrol Hapları ile Sivilce Tedavisi

Ağızdan alınan doğum kontrol haplarının akne tedavilerinde kullanıldığı bilinmektedir. Bu tedaviler, hastanın farklı yolları deneyip sonuç alamadığında denenmelidir.

Sivilce için kullanılan doğum kontrol hapları, sivilceyi meydana getiren sebum miktarını azaltmayı amaç edinir. Haplar sadece sebum birikmesinden meydana gelen sivilcelenmeleri engeller. Nitekim yüzde ortaya çıkan sivilcelerin pek çoğu sebum temellidir. Bu süreçte, ilaç kullanırken sivilceyi ortadan kaldıracak olan farklı ilaçlar da kullanılabilir ancak bu kesinlikle doktor kontrolünde yapılmalıdır. Çünkü kullanılan doğum kontrol hapı ve ikinci ilaç, tepkimeye girebilir.

Doğum Kontrol Haplarının Cilt Üzerinde Yan Etkisi Bulunur Mu?

Hormonal etkilere neden olan doğum kontrol haplarının temelinde doğurganlığı engellemek vardır. Doğurganlığı engellerken vücutta bazı yan etkiler de meydana gelmektedir. Regl takviminde değişiklik, göğüs hassasiyeti, mide bulantısı ve kısmi kızarıklıklar doğum kontrol haplarının yan etkileri arasındadır. Bu yan etkiler, hapların hormonlar üzerinde değişikliklere neden olmasıyla ortaya çıkar.

Doğum kontrol haplarının sivilce engellemesi aslında bir yan etkidir. İlaçlar, yan etkiyle hormonları da düzene koyduğu için sivilceler ortadan kalkar. Cilt üzerinde çok nadirde olsa kızarıklıklar meydana gelir ancak bunun dışında rahatsız edecek cilt sorunu ortaya çıkmamaktadır.

Doğum Kontrol Hapları, Sivilce İçin Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Doğum kontrol haplarını, sivilce sorununuzu çözmek için tercih ediyorsanız her şeyden önce doktorunuzla ortak bir karar almalısınız. Doğal süreçte yüzün temizlenmesi için birkaç ay devamlı kullanılması gerekir ancak tabi ki sizin cildinizde farklı bir sonuçlar da doğurabilir. Bu nedenle kontrollü bir şekilde en az 5 hafta kullanmakta yarar bulunmaktadır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status