Sivilce Sıkmanın Zararları Nelerdir?

Sivilceli olmayı keyifli hale getiren noktalardan biride sivilcelerin sıkılmasıdır. Son derece yanlış olan bu durumu bile isteye yapan kişiler sivilcelerin kalıcı olarak yüzlerinde birer iz ya da leke bırakmasına neden olmaktadır. Sivilceyi sıkmamak için kendini zor tutan kişilerin sabırlı olmaları ve geç de olsa kendiliğinden geçecek olduğunu bilmeleri iz kalmadan sivilcelerin geçmesini sağlayacaktır. Sadece sivilceyi sıkma düşüncesi ile bu sorundan kurtulacağını düşünenler birden çok soruna yol açmakta ve kendilerini daha ciddi cilt problemleri içinde bulmaktadırlar.

Sivilce Sıkmak Neden Zararlıdır?

Cilt uzmanları sivilcelerin sıkılmadan tedavi edilmesi gerektiğinin altını her defasında çizmektedir. Bilinçsiz bir şekilde sıkılan sivilceler hem içlerinde bulunan iltihaplı sıvının tüm cilde yayılmasına neden olurken, bir yandan da sıkma eylemi sırasında cildin doğal yapısına zarar vererek kalıcı tahribatlara neden olunmaktadır. Sivilce probleminin kendiliğinden iz bırakması olası ihtimallerden biri olsa da yüzlerinde sivilce izi bulunan ve derin çukurlardan dolayı kendi ile barışık olmayan kişilerin büyük bölümünün sivilcelerini sıktıkları için bu soruna sahip olduklarını söylemek mümkündür.

Sivilce Sıkarken Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Sıkarak sivilceleri tedavi etmek gibi bir seçenek hiçbir zaman için olmamıştır. Ancak bu konuda bilinçsizce hareket eden kişiler sıkarak sivilcelerini tedavi ettiklerini düşünmekte ve birden fazla hataya düşmektedir. Bu konuda en önemli yanlış sivilceleri tırnaklar yardımı ile sıkmaya çalışmaktır.

Sıkma sonrasında sivilce içerisinden çıkan iltihaplı suya karışacak olan tırnaklardaki bakteri ve mikropların küçük bir sivilcenin büyük bir cilt sorununa yol açması kaçınılmaz olabilmektedir. İlla ki sıkılmak istenen sivilcelerin üzeri mutlaka dezenfekte edilmeli ve sivilce sıkmaya uygun özellikte olan aparatlar yardımı ile sivilcenin içi boşaltılmalıdır.

Sivilce Sıkmadan Önce Neler Yapılabilir?

Geçmek bilmeyen sivilce sorunu ile karşı karşıya kaldığı için tek çareyi sıkarak sivilceleri yok etme de bulmuş olan kişilerin bir an önce bu hatalı davranıştan vazgeçmeleri ve en uygun tedaviyi önerecek olan bir cilt doktoruna görünmeleri gerekir. Büyük ölçüde tedavisi bulunan ve krem ve ilaçlarla kalıcı olarak tedavi edilebilen sivilceler için iz bırakma riskine hiç girmeden sağlık olan yöntemleri tercih etmek yerinde olacaktır.

Sivilce Sıkmanın Zararları

 Sivilce Sıkmanın Yan Etkileri

Sivilce sıkmak pek çok kişi tarafından basit bir işlem gibi görülse de uzmanlar sivilceleri sıkmanın çeşitli sağlık sorunlarına bile yol açacağı konusunda hem fikirdir. Sivilcelerin çıkma sebepleri kişiden kişiye değiştiği gibi, iyileşme süreçleri de farklılık göstermektedir. Bu nedenle aceleci davranmadan sivilcelerin geçmesini beklemek ve bunun için doğal ya da tıbbi yöntemleri tercih etmek gerekir.

Uzun süren sivilce sorunları için aynı şekilde istikrarlı bir şekilde uygulanması gereken tedavi süreçleri vardır. Bu süreçte sivilcelerle oynamamak ve sıkmaya çalışmamak tedavi sonucunda ciltte herhangi bir iz ya da leke kalmamasını sağlayacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status