Papatya Çayı Sivilcelere İyi Gelir Mi?

Ciltte kırmızı renkli kabarıklık şeklinde görülen sivilce veya diğer adıyla akne problemi en sık yaşanan problemlerdendir. Hem kadın hem erkeklerde görülebilmektedir. Sivilceler, dönem dönem tekrarlamaktadır. Bu nedenle bir kez sivilcelerden kurtulduktan sonra tekrarlama ihtimali her zaman bulunmaktadır.

Sivilcelerin tekrarlamaması için kişilerin önlem alması gerekmektedir. Beslenme düzenine ve cilt temizliğine özen göstermek, sivilce oluşumunu engellemede etkili yöntemler arasında ilk sırada yer almaktadır. Aynı zamanda belirli aralıklarla sivilceyi önleyen maskeler ile cildin temizlenmesinin, gözeneklerin açılmasının ve gözenek altlarında yer alan toksinlerden arındırılmasının da faydası bulunmaktadır.

Papatya ile Sivilce Tedavisi

Uzun yıllardan bu yana papatya, cilt iltihaplarında bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda yaraların iyileştirilmesinde de tercih edilmektedir. Sivilce tedavisinde çeşitli yöntemler ile papatya kullanılmaktadır. Kişilerde görülen sivilce problemine karşı papatya yaygın olarak buhar banyosu şeklinde değerlendirilmektedir.

Oluşan sivilcelerdeki iltihabın hızlı bir şekilde ciltten atılmasına yardımcı olan papatya, bazı kişiler tarafından sivilce izlerinin geçirmek için de kullanılmaktadır.

Sivilcelere Papatya Suyu Hazırlanışı

Aktarlardan satın alınabilecek olan kurutulmuş papatya sivilce tedavisinde tercih edilmektedir. Marketlerde satılan poşetlenmiş papatya çayları ise uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Aynı zamanda çevrenizde yetişen papatyalar varsa bunların toplanıp kurutulması sağlanarak da sivilce tedavisi için kullanılması uygundur.

Sivilce tedavisinde papatya, demlenerek hazırlanılıp kullanılmaktadır. Her kullanımda taze olarak hazırlanması gereken bu bitkisel yöntem için 3 çay kaşığı kurutulmuş papatya yeterli olmaktadır. Demlenen papatyanın suyu süzülüp ılımaya bırakılır.

Sivilce Lekelerine Papatya Suyu Uygulaması

Papatya suyu cilde uygulanmadan önce cildin kozmetik ürünler, kirlerden arındırılması gerekmektedir. Bu nedenle cilt yıkanıp bir cilt temizleyici ile silinmelidir. Temiz bir bez yardımı ile sivilce lekelerinin olduğu bölgeler papatya suyu ile silinerek 15 dakika kompleks uygulaması yapılır. Bu aşamada papatya suyunun göz ile temas etmesi engellenmelidir.

Ciltte bazı dönemlerde strese bağlı olarak sivilceler meydana gelebilmektedir. Bunlardan kurtulmak ve vücudun stresten arınmasını sağlamak için papatya çayı tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Stresin yatıştırılmasını sağlayan papatya çayı, strese bağlı sivilce oluşumunu engellemektedir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status