Sivilce Ağrısı Nasıl Geçer?

Problemli cilt hastalıklarından birisi olan sivilceler, tedavi edilmedikleri takdirde kişiler için çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilirler. Bu sağlık sorunlarının içerisinde sivilcelerin vücut üzerinde ağrı yaratması sık karşılaşılan durumlar arasında yer alır.

Sivilce Ağrısı Neden Olur?

Sivilce probleminde yağ çıkan açık kısmının cilt yüzeyinde bulunmadığı durumlarda ciltte ağrı hissedilir. Çünkü deri yüzeyinde gözükmeyen açık uç derinin altına yerleşerek sinirleri etkiler ve bu da kişileri oldukça rahatsız eder. Bu tür ağrılı sivilceler daha uzun sürede iyileşme gösterirler. Genellikle çok aktif olan yağ bezleri nedeni ile gözeneklerin birbirine yapışması ve sivilcelerin çok derinde kalması neticesinde meydana gelen ağrılı sivilcelere tıp dilinde kör sivilce ismi de verilir.

Sivilce Ağrısı Nasıl Geçer?

Sivilce ağrısını geçirebilmek için doğrudan sivilcenin tedavisine yönelik etkili yöntemlerin izlenmesi daha mantıklı bir karardır. Bunun için ilaç, lazer tedavi, krem ve benzeri tekniklerin yanında bitkisel tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Bitkisel tedavi yöntemleri içerisinde uzman doktorlar tarafından da önerilen bazı bitkiler doğru ve yeterli şekilde uygulandıkları takdirde gerçekten ağrılı sivilceler üzerinde oldukça etkin sonuçlar verebilir.

Çay Ağacı Yağı ile Ağrılı Sivilce Tedavisi

Çay ağacı yağı ağrılı sivilceleri geçirmek adına uygulanabilecek ideal bitkisel tedavi yöntemlerindendir. Cildin alt yüzeyinde ağrılı sivilce oluşumuna sebebiyet veren bakterileri öldürmesi ile bilinen bu yağ aynı zamanda ciltte meydana gelen şişlikleri indirerek ağrının hafiflemesini sağlar.

Sıcak Kompres ile Ağrılı Sivilce Tedavisi

Ağrılı sivilce tedavisinde uygulanabilecek bir diğer yöntem sıcak kompres yardımı ile sivilce probleminin giderilmesidir. Bu teknik sayesinde sivilceli alana yapılan uygulama etkisini kısa sürede gösterir ve sivilcelerin iyileşme sürecini en aza indirir. Ağrıyı da yatıştırması ile bilinen bu yöntem sivilcenin üstünde herhangi bir iltihap olması durumunda bu iltihabı kurutma konusunda oldukça faydalıdır.

Diş Macunu ile Ağrılı Sivilce Tedavisi

Diş macunu da yine ağrılı sivilce tedavisinde tercih edilebilecek farklı teknikler arasında yer alır. Ancak bu tür bir yöntem düşünülecekse kesinlikle beyazlatıcı içeren diş macunları kullanılmamalı ve bunun yerine sadece doğal beyaz diş macunları tercih edilmelidir. Yeşil ve mavi renkteki diş macunları da cildi tahriş edebileceği için sakınılması gereken diğer tip diş macunlarına örnek olarak gösterilebilir.

Süt ile Ağrılı Sivilce Tedavisi

Pek çok güzellik ve bakım maskesinin içerisinde kullanılan ana malzemelerden birisi olan süt ağrılı sivilceler üzerinde başarılı sonuçlar verebilir. Sütün içerisinde yer alan alfa hidroksi gözeneklerin arındırılmasına destek olarak sivilce problemleri üzerinde iyileştirici etki gösterir. Kör akne tedavisinde sıklıkla tercih edilen sütü doğrudan problemli cilt yüzeyine bir pamuk yardımı ile yedirmek ve sonrasında ılık su ile yavaşça durulamak yeterlidir. Bu yöntemi biraz daha güçlü hale getirmek isteyenler sadece süt yerine ballı süt tekniğini deneyebilirler.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status