Domatesin 5 Bilinmesi Gereken Faydası ve Zararları Nelerdir?

Domates, bitki besleyici içeriğiyle ilgili çeşitli sağlık yararları sunar. Pişmiş ve çiğ bu popüler sebzenin tadını çıkarmak için birkaç nedenini aşağıda sizler için paylaştık.

Ayrıca Bakınız: Domates Besin Değerleri

Domates Yemenin Yararları

Prostat Kanseri Riskini Azaltabilir!

Likopen, prostat kanseri riskinde azalma ile ilişkili olan domateslerde bir antioksidandır. Likopen, kanser hücrelerinin gelişmesini ve yayılmasını önlemeye yardımcı olan çeşitli biyokimyasal yollara etki eder.

Kalp Sağlığını Destekler!

Domateslerdeki likopen, kalp sağlığı için bileşik yararlar sağlamak için diğer antioksidan vitaminlerle (A, E ve C vitaminleri gibi) sinerjik olarak çalışır.

Bazı çalışmalar, domateslerde likopen ile oksitlenmiş LDL ve arteriyel plakta bir ilişki olduğunu göstermektedir. Domates ayrıca kan basıncını düşürdüğü iyi bilinen potasyum içerir.

Görmeye Yardımcı!

Domates mükemmel bir A vitamini kaynağı ve daha spesifik olarak göz sağlığı ile ilişkili A vitamini formlarıdır. Lutein ve zeaksantin, retinada biriktiği ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önlediği bilinen iki A vitamini türüdür.

Domatesleri iyi bir görüş için çok önemli olan yağda çözünen vitaminlerin yağ içeren (zeytinyağlı salata gibi) yemeklerin bir parçası olarak tüketmek emilimi artırır.

Güneş Hasarına Karşı Korur!

Domateslerdeki bitkisel besinler UVB hasarının bazı etkilerine karşı koruyucudur. Her ne kadar domatesler cilt kanserini önlemek için yeterli olmasa da, yemek planınızdaki domatesler de dahil olmak üzere vücudunuzun belirli güneş ışınlarının tehlikelerine karşı direncini artırabilir.

Diyabet Komplikasyon Riskini Azaltabilir!

Domatesler kemirgenlerdeki antihiperglisemik etkilerle ilişkilendirilmiştir, ancak insanlarda görülmemiştir. Bununla birlikte, domatesler diyabetli insanlar için hala faydalıdır.

Domateslerin şeker hastalığının neden olduğu oksidatif stresi azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca enflamasyonu, hızlandırılmış aterosklerozu ve doku hasarını, hastalığın tüm yaygın komplikasyonlarını azaltırlar.

Alerjiler

Çimen polenine mevsimsel alerjiniz varsa, domates yedikten sonra oral bir alerji yaşayabilirsiniz. Semptomlar kaşıntılı ağız, kulaklar veya boğaz veya dudak, ağız, dil ve boğazın şişmesini içerebilir. Domateslere alerjiniz olabileceğinden şüpheleniyorsanız doktorunuzla konuşun.

Domatesin Zararları ve Yan Etkileri

Domates doğal olarak asidiktir. Asit reflü veya mide ekşimesi çekiyorsanız, domates ve domates ürünleri alımınızı sınırlamak isteyebilirsiniz.

Taze domateslere ek olarak, genellikle ilave sodyum gibi ek bileşenlere sahip doğranmış, ezilmiş veya püre haline getirilmiş konserve domatesleri bulabilirsiniz. Domates salçası (konsantre, pişmiş domates), domates suyu (tek başına veya sebze suyu karışımlarının bir parçası olarak satılır) ve güneşte kurutulmuş domatesler (kendi başlarına satılabilir veya paketlenebilir) gibi çeşitli domates ürünleri de vardır.

Birçok çeşni ketçap ve salsa gibi bir baz olarak domates kullanır. Ticari domates sosları satın alırken, daima etiketi okuyun. Bazı kavrulmuş sos markaları çok miktarda şeker ve sodyum içerir. Taze veya konserve domates ile kendiniz yapmak, bu ek bileşenlerden kaçınmanın iyi bir yoludur.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status