Ördek Etinin Sağlığımıza 5 Faydası ve Zararları Nelerdir?

Ördek eti, kırmızı ette (demir gibi) yaygın olan bazı faydalı besinleri, kırmızı et kadar doymuş yağ içermeyen bir hayvansal proteindir.

Ayrıca Bakınız: Ördek Eti Besin Değerleri

Ördek Eti Yemenin Yararları

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir!

Ördek (Brezilya fıstığı, balık ve diğer hayvan proteinleri ile birlikte), her ikisi de vücudun bağışıklık sistemini destekleyen hücre hasarını önlemeye ve iltihapla savaşmaya yardımcı olabilecek önemli bir antioksidan olan iyi bir selenyum kaynağıdır.

Tiroid Sağlığını Destekler!

Tiroid sağlığı için yeterli miktarda selenyum tüketmek de önemlidir. Pekin ördek etinin 85 gr kısmı, selenyum için günlük değerin %50’sinden fazlasını sağlar.

Kemikleri Korur!

Bazı araştırmalar, ördek de dahil olmak üzere hayvansal protein tüketmenin kemik yoğunluğunu ve gücünü artırabildiğini göstermektedir – kalsiyum alımı da yeterli olduğu sürece.

Kalp Hastalığı Riskini Azaltır!

Yağlı balıklar en iyi omega-3 yağ asitleri kaynağı olarak kabul edilirken, ördek bu kalp-sağlıklı asitleri de içerir. Biftek ve doymuş yağ oranı yüksek diğer etler yerine ördek (ve diğer kümes hayvanları türleri) yemek de kardiyovasküler hastalık riski ile ilgili bazı olumlu sağlık sonuçları potansiyeline sahiptir. Ayrıca, ördek kırmızı et kadar yaklaşık demir sağlar, tavuktan önemli ölçüde daha fazladır.

Tereyağı ve Diğer Hayvansal Yağlar!

Ördek yağı, zeytinyağı veya oda sıcaklığında sıvı olan diğer yağlardan daha sağlıklı değildir. Ördek yağı yüksek oranda doymamış yağ içerirken, yine de zeytinyağından daha fazla doymuş yağ içerir ve sızma zeytinyağındaki tüm faydalı polifenolleri içermez.

Bununla birlikte, doymuş yağ açısından, ördek yağı tereyağı veya sığır yağı daha sağlıklıdır ve birçok benzer uygulamada kullanılabilir. Tereyağından farklı olarak, daha çok hayvansal yağ gibi tadı olan belirgin bir tada sahip olduğunu unutmayın.

Alerjiler

Özellikle ördek ile ilişkili alerji veya intolerans yoktur. Diğer et alerjisi olan insanlar da ördeklere tepki gösterebilir

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status