Dondurma: Kalorisi ve Besin Bilgileri

Dondurma Kalorisi

Dondurma, hepimizin yaz aylarında tüketmekten keyif aldığı bir lezzettir. Bazı dondurmalar yarım fincan porsiyon başına 300’den fazla kalori içerir. İyi haber şu ki, tat tomurcuklarınızı kalorilerin yarısı veya daha azı için memnun edecek birçok çeşit var. Markette dondurma kalorilerini karşılaştırın ve en akıllı seçim yapmak için beslenme bilgileri etiketini okuyun.

Dondurmanın Besin Değerleri

1/2 fincan porsiyon (66g) vanilyalı dondurma için aşağıdaki beslenme bilgilerini paylaştık.

  • Kalori: 137
  • Yağ: 7,00g
  • Sodyum: 53mg
  • Karbonhidratlar: 16g
  • Lif: 0.5g
  • Şekerler: 14g
  • Protein: 2.3g

Dondurma lezzetlidir, ancak yüksek kalorili, yüksek yağlı bir besindir. Çoğu beslenme uzmanı dondurma kalorilerini “boş kalori” olarak tanımlar. Diyet uzmanları boş kalorili yiyecek alımınızı sınırlamanızı önerir.

Yani bu dondurma yiyemeyeceğin anlamına mı geliyor? Tabii ki değil. Ancak dondurmanın ılımlı bir şekilde tadını çıkarmalı ve kendinizi şımarttığınızda dondurmadaki yağ ve kalorilere dikkat etmelisiniz. Porsiyon boyutunu aklınızda bulundurun.

Neden? Çünkü bir kase dondurmadaki kaloriler, etikette belirtilenlerden çok farklı olabilir. Bir porsiyon dondurma yaklaşık 1/2 bardak veya 100 gramdır. Çoğumuz bundan daha fazlasını bir kaseye koyarız.

Ve tabii ki, dondurma kalorileri ve markalar ve tatlar arasında büyük ölçüde değişebilir.

Düşük Kalorili Dondurmalar

En iyi diyet dostu dondurmayı bulmak istiyorsanız, etikette “organik” kelimelerini arayın.

Bununla birlikte, tüm “diyet” dondurmalarının kalorisi düşük olmadığını hatırlamak önemlidir. Örneğin, az yağlı olarak etiketlenen çeşitler normal versiyondan sadece yüzde 25 daha az yağ içerir, bu nedenle toplam kalori sayınız hala oldukça yüksek olabilir.

Light versiyonlar normal dondurma yağının yarısını içerir. Genel olarak, en düşük kalorili seçenek, düşük yağ etiketli, yani porsiyon başına üç gramdan az yağa sahip olduğu anlamına gelir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status