Nohut: Besin Değerleri ve Kalorisi

Nohut, protein, lif ve karmaşık karbonhidratlarla dolu bir baklagil türüdür. Besin açısından yoğundurlar, yani birçok yararlı besine sahiptirler, ancak kalorileri nispeten düşüktür.

Birçok Akdeniz ve Hint yemeklerinde çok yönlü nohut bulacaksınız ve bitki bazlı kullanışlı bir protein kaynağıdır.

Ayrıca Bakınız: Nohut Faydaları

Nohut Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri, 1 bardak (152g) konserve nohut için verilmiştir.

  • Kalori: 210
  • Yağ: 5,00g
  • Sodyum: 322mg
  • Karbonhidratlar: 35g
  • Lif: 9,6 g
  • Şekerler: 6g
  • Protein: 10.7 g

Karbonhidrat

Nohuttaki kalorilerin çoğu karbonhidrattan gelir. Bir fincan porsiyonda yaklaşık 35 gram karbonhidrat vardır. Nohuttaki karbonhidratın çoğu lif ve nişastadır, ancak nohutta az miktarda doğal olarak oluşan şeker vardır.

1 bardak nohut porsiyonunun glisemik yükünün 23 olduğu tahmin edilmektedir.

Yağlar

Nohutta az miktarda yağ vardır. Çoğu, daha sağlıklı bir yağ şekli olarak kabul edilen çoklu doymamış yağdır. Ayrıca nohutta az miktarda doymuş ve tekli doymamış yağ vardır.

Protein

Nohut, 1 fincan porsiyon başına yaklaşık 11 gram sağlayan iyi bir bitki bazlı protein kaynağıdır. Protein, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasında önemlidir. Aynı zamanda saç, cilt ve tırnakların yapı taşıdır ve kas dokusunun oluşturulmasına yardımcı olmak için kullanılır.

Ayrıca Bakınız: Bitki Bazlı Proteinler ve Nasıl Tüketilmeli?

Vitaminler ve Mineraller

Nohut iyi bir B6 vitamini ve folat kaynağıdır (1 fincanlık bir porsiyonda günlük ihtiyaçlarınızın yaklaşık %14’ünü sağlar). Ayrıca sağlıklı bir C vitamini dozu yanı sıra tiamin, riboflavin, niasin ve pantotenik asit B vitaminleri alırsınız.

Nohutlardaki sağlıklı mineraller arasında manganez, fosfor, bakır, demir, magnezyum ve daha az miktarda potasyum, selenyum ve kalsiyum bulunur.

Nohut Depolama ve Gıda Güvenliği

Kuru nohutları serin ve karanlık bir yerde saklayın. Açıldıktan sonra sıkıca kapalı bir kaba yerleştirin. Konserve nohutlar bir kiler veya dolapta saklanabilir ve son tarihe kadar iyidir.

Nohut, salatalara, çorbalara, güveçlere, yeşilliklere veya tahıl yemeklerine ilave olarak kullanılabilir. Püre nohutları tahinle birleştirerek humus yapılabilir. Protein ve lif dolu bir atıştırmalık için sebze sosu olarak humus kullanın veya ton balığı veya tavuk salatası yaparken yüksek yağ çeşnileri (mayonez gibi) yerine humus kullanın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status