Edamame Nedir? Şeker Hastaları (Diyabetli) Yiyebilir Mi?

Daha önce bir Japon restoranına gittiyseniz, edamame‘de atıştırma şansınız var. Ama bu protein dolu atıştırmalıkların tadını çıkarmak için dışarıda yemek yemeye gerek yok.

Edamame, çoğu marketin dondurucu bölümünde kolayca bulunabilir. Edamame yemek sadece eğlenceli değil, aynı zamanda besleyicidir. İşte bu yüzden daha fazla edamame yemek isteyebilirsiniz.

Edamame Nedir?

Edamame, hala yeşilken erken hasat edilen soya fasulyesidir. Erken hasat, asma üzerinde tamamen olgunlaşmasına izin verilenden daha yumuşak, daha tatlı bir fasulye üretir. Dondurulmuş kabuklu ve kabuksuz soya fasulyesini bugünlerde çoğu bakkalda, dondurulmuş sebze bölümünde bulabilirsiniz.

Kaynatılması sadece beş veya altı dakika sürer. Hafifçe tuzlanmış olarak atıştırmalık olarak tadını çıkarabilir veya salatalara, çorbalara veya diğer fasulye yerine herhangi bir tarife atabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Soya Proteini Faydaları ve Zararları

Edamame Besin Değerleri ve Kalorisi

Edamame protein bakımından zengindir, lif bakımından zengindir, doymuş yağ oranı düşük ve besin yoğunluğu yüksektir. Yarım bardak kabuklu edamame yaklaşık 90 kalori, 10 gram karbonhidrat, 3 gram diyet lifi, 7 gram protein ve yaklaşık 2.5 gram sağlıklı yağ içerir.

Ayrıca, neredeyse bir günlük folat verir ve potasyum dahil olmak üzere diğer vitamin ve mineral içerir. Edamame iyi bir hayvansal olmayan protein kaynağı oluşturur ve genellikle vegan ve vejetaryen yemek planlarında tüketilir.

Ayrıca Bakınız: Vegan Beslenme Cildi Güzelleştirir Mi?

Edamame ve Diyabet

Soyanın faydaları üzerine yapılan çalışmalara göre, sorun birçok soya çalışmasının nispeten kısa sürmesi ve küçük bir örneklem büyüklüğü içermesidir. Bu nedenle, çoğu araştırmacı soyanın faydaları hakkında daha fazla araştırmanın gerekli olduğu konusunda hemfikirdir. Ancak ön araştırmalar, soya proteininin diyabetli kişilerde insülin direncini, böbrek hasarını ve yağlı karaciğeri azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Tip 2 şeker hastalığı öyküsü olmayan orta yaşlı Çinli kadınların popülasyon temelli prospektif bir kohortunda yapılan özel bir çalışma, diyabet, kanser veya kardiyovasküler hastalık, soya fasulyesi alımının tip 2 diyabet riski ile ters ilişkili olduğunu buldu.

Edamame ve Kalp Sağlığı ve Kanser

Çeşitli çalışmalar, düzenli olarak tam soya gıdaları yemenin (eklenmiş soya içerikli gıdalar değil) daha sağlıklı kolesterol seviyeleri verebileceğini göstermiştir. Soyanın sağlık yararları, en azından kısmen, izoflavon adı verilen bir tür fitoöstrojene bağlıdır.

Kansere, kalp hastalığına ve osteoporoza karşı korumak için soyadaki bazı proteinlerle çalışır. En tartışmalı soya ve kanser önleme araştırmasıdır ve anti-kanser ilacı tamoksifen alıyorsanız soyadan kaçınılmalıdır, bu ilacın bazı meme kanseri türlerinde etkilerini antagonize ettiği gösterilmiştir.

Soya fasulyesi olarak bilinen edamame, bir diyabet yemek planına dahil edilebilecek soya proteininin kullanışlı ve besleyici bir bütün gıda formudur.

Yüksek lif ve protein içeriği, doğru bir şekilde porsiyonlandığında kan şekerinizi sabit tutmanıza yardımcı olabilecek bir atıştırmalık yapar. Herhangi bir gıda ürününde olduğu gibi, uygun porsiyon büyüklüğü için etiketleri okuduğunuzdan emin olun. Edamame’yi olduğu gibi yiyin veya en sevdiğiniz tariflere dahil edin.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status