Pirinç Kepeği Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Birçok sağlıklı beslenen insan pirinç kepeği yağını hiç duymamıştır. Ancak bu fındık aromalı yağ son yıllarda daha popüler hale geliyor, çünkü pişmesi kolay ve kalp sağlığı yararları sağlıyor.

Pirinç Kepeği Yağı: Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri bir yemek kaşığı pirinç kepeği yağı için açıklanmıştır:

  • Kalori: 120
  • Yağ: 5g
  • Sodyum: 0mg
  • Karbonhidratlar: 0g
  • Lif: 0g
  • Şekerler: 0g
  • Protein: 0g

Pirinç Kepeği Yağı İçindeki Karbonhidratlar

Pirinç kepeği yağı, kepekten veya pirinç dış katmanından ekstrakte edilir. Pirinç (beyaz pirinç, kahverengi pirinç ve diğer pirinç çeşitleri) önemli karbonhidrat kaynaklarıdır. Ancak pirinç kepeği yağı sıfır gram karbonhidrat sağlar.

Pirinç Kepeği Yağı İçeriği

Pirinç kepeği yağı üç farklı yağ türü sağlar.

Bu yağdaki yağın çoğu (beş gram) tekli doymamış yağdır. Tekli doymamış yağlar (MUFA olarak da adlandırılır) genellikle iyi yağlar olarak kabul edilir, çünkü HDL veya “iyi” kolesterol seviyenizi artırmaya yardımcı olabilirler.

Pirinç kepeği yağı da neredeyse beş gram (4.8 gram) çoklu doymamış yağ içerir. PUFA olarak da adlandırılan çoklu doymamış yağlar da sağlıklı yağlar olarak kabul edilir. Çoklu doymamış yağ, LDL (kötü) kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle sağlık uzmanları PUFA’lardan günlük kalorilerin yüzde 3-10’unu almanızı önerir.

Tek bir çorba kaşığı yağ tükettiğinizde 2,7 gram doymuş yağ alırsınız. Doymuş yağ kalp hastalığı riskinizi artırabilir, ancak uzmanlar doymuş yağın kalp-sağlıklı bir diyetteki rolünü yeniden değerlendiriyor.

Pirinç Kepeği Yağı İçindeki Protein

Pirinç kepeği yağı sıfır gram protein sağlar.

Pirinç Kepeği Yağındaki Mikro Besinler

Pirinç kepeği yağındaki minerallerden faydalanamazsınız, ancak üründe bazı önemli vitaminler vardır.

Bir çorba kaşığı pirinç kepeği yağı tüketirseniz, günde 2000 kalorilik bir diyet tüketirseniz, önerilen günlük E vitamini alımının 4.4 mg veya yüzde 22’sinden yararlanacaksınız. E Vitamini (α-tokoferol) vücutta antioksidan görevi gören ve hücrelerin oksidatif hasara karşı korunmasına yardımcı olan ve bağışıklık sağlığını artıran yağda çözünen bir vitamindir.

Bir çorba kaşığı pirinç kepeği yağı, başka bir yağda çözünen vitamin olan 3.3 mikrogram K vitamini de sağlar. Kan pıhtılaşması için gerekli olan K vitamini. Ayrıca, K vitamininin kemik sağlığını iyileştirmeye ve aterosklerozu önlemeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır, ancak bu faydaları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Son olarak, bir çorba kaşığı pirinç kepeği yağından 161 mg fitosterol alacaksınız. Fitosteroller kan kolesterolünü düşürmeye yardımcı olabilir.

Pirinç Kepeği Yağının Faydaları

Pirinç kepeği yağı daha popüler hale geldikçe, bilim adamları ürünün sağlık yararlarını incelemeye başladılar. Sağlığınızı iyileştirebileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Beslenme uzmanlarının çoklu doymamış ve tekli doymamış yağların yararları hakkında bildiklerine ek olarak, pirinç kepeği yağının sağlığı artırmak için ek avantajlar sağlayabileceğini öğreniyorlar.

2012 Amerikan Kalp Derneği Yüksek Tansiyon Araştırması Bilimsel Oturumlar araştırmacıları, susam ve pirinç kepeği yağları karışımı ile pişirilen kişilerin kan basıncında önemli bir düşüş gördüklerini ve kolesterol seviyelerini iyileştirdiklerini bildirdiler.

Ayrıca bakınız: Kolesterolü Düşürmenin Yolları

Araştırmada bilim adamı Devarajan Sankar, Ph.D. Röportajda pirinç kepeği yağı hakkında konuştu. “Susam yağı gibi pirinç kepeği yağı, doymuş yağ açısından düşüktür ve hastanın kolesterol profilini iyileştirir. Ek olarak, diyette daha az sağlıklı sıvı yağların yerine geçmesi de dahil olmak üzere kalp hastalığı riskini başka şekillerde azaltabilir.” denildi.

Doymuş yağ (tereyağı veya hayvansal yağlar) gibi daha az sağlıklı yağların, pirinç kepeği yağı gibi daha sağlıklı bir yağla değiştirilmesi kalp sağlığını artırmaya yardımcı olabilir.

Pirinç Kepeği Yağı Hakkında Merak Edilenler

Pirinç kepeği yağı nasıl çıkarılır?

Yayınlanan bir rapora göre, pirinç kepeği yağı için ekstraksiyon işlemi birkaç farklı teknik içerir. Pirinç öğütülmesinin bir yan ürünü olan pirinç kepeği yağından çıkarılır – işlem kahverengi pirinci beyaz pirincine çevirir.

Pirinç kepeği yağı glutensiz mi?

Pirinç kepeği bazlı gıdalarla ilgili problemleri olan glutensiz yiyiciler hakkında bazı raporlar olsa da, ticari olarak satılan pirinç kepeği yağının birçok çeşidi, ürünlerinin glutensiz olduğunu belirtmektedir.

Cilt veya saç için pirinç kepeği yağı kullanabilir miyim?

Bazı güzellik kaynakları, pirinç kepeği yağının saç büyümesini destekleyecek güçlü bir kanıt olmamasına rağmen saç büyümesini artırmaya yardımcı olabileceğini bildirmektedir. Bazı kaynaklar ayrıca, C vitamini veya E vitamini yağı kaynaklarının cilde uygulanmasının cildi geliştirmek ve iz görünümü azaltmaya yardımcı olabileceğini bildirmektedir. Bununla birlikte, bu yararı destekleyen kanıtlar karıştırılır ve topikal olarak E vitamini kullanmak cildi tahriş edebilir.

Hangi yağ daha sağlıklıdır: pirinç kepeği yağı, zeytinyağı veya ayçiçek yağı?

Bu yağların her biri kalbe sağlıklı faydalar sağlar. Sizin için en iyi yağ, yağı kullanmayı planladığınıza bağlı olabilir.

Zeytinyağı, birçoğunun üç yağdan en öne çıkan lezzet sağlar, ancak daha düşük bir duman noktasına sahiptir ve derin kızartma için kullanılmamalıdır. Ayçiçek yağı ve pirinç kepeği yağı daha yüksek duman noktalarına sahiptir, ancak bazı insanlar bu yağların lezzetini sevmezler – özellikle pirinç kepeği yağı (ekstraksiyon işleminin bir sonucu olarak).

Alerjiler ve Etkileşimler

Pirinç kepeği ve pirinç kepeği yağı, çoğu insan tarafından kullanıldığında genellikle güvenlidir. Bununla birlikte, bazı kişiler, pirinç kepeği, pirinç kepeği yağı veya pirinç kepeği yağı takviyelerinde (nadir) bir saman akarının varlığı (veya maruz kalması) nedeniyle cilde pirinç kepeği yağı uygularlarsa döküntü geliştirebilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status