Kuzukulağının Sağlığımıza Faydaları, Zararları ve Besin Değerleri

Farklı türlerde kuzukulağı beslenmeyi hızlandırır. Birçok farklı kuzukulağı türü vardır. Sağlık ve beslenmeyi arttırmak için beslenmenize kuzukulağı eklemeye çalışıyorsanız, daha popüler iki çeşit arasındaki farkı anlamak önemlidir.

Kuzukulağı (Rumex acetosa), Polygonaceae veya Buckwheat ailesinin bir parçası olan ve tüm dünyada yetişen çok yıllık bir bitkidir. Yapraklı yeşil genellikle salatalara eklenir.

Koyun kuzukulağı (Rumex acetosella) da Polygonaceae ailesinin bir parçası olan çok yıllık bir bitkidir. “Kırmızı kuzukulağı”, “ekşi ot” veya “tarla kuzukulağı” olarak da adlandırılır, bu bitki çorba dahil gıdalarda kullanılabilir, ancak genellikle tıbbi amaçlar için kullanılır.

Kuzukulağı Yemenin Yararları

Kuzukulağı, sağlıklı görme, cilt, bağışıklık fonksiyonu, büyüme ve üreme sağlığını korumanıza yardımcı olan yağda çözünen bir vitamin olan A vitamini de dahil olmak üzere önemli miktarlarda önemli mikro besin maddeleri sağlayan bir beslenme güç merkezidir.

Vücudunuzun enfeksiyona direnmesine yardımcı olan önemli bir antioksidan olan C vitamini önemli miktarda artar.

1 bardak kuzukulağı, düzenli bağırsak hareketlerini, kolesterol seviyelerini ve kan şekerini korumanıza yardımcı olmak için yaklaşık 4 gram lif sağlar. Ayrıca kanser, obezite ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere belirli sağlık koşullarına karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Kuzukulağı bazen tıbbi amaçlar için de kullanılır. Koyun kuzukulağı, meme kanserini iyileştirmek ve HIV / AIDS ve şeker hastalığı gibi diğer hastalıkları önlemek için söylentiler içeren bitkisel çayların uygun bir karışımı olan Essiac çayında birincil bir bileşendir.

Bununla birlikte, kuzukulağın tıbbi yararları ve bazı sağlık kurumları ile ilgili iddiaları destekleyecek güçlü bir kanıt yoktur ve hatta tümör büyümesini teşvik etme potansiyeli hakkında endişeler yaratmıştır.

Bazı insanlar ayrıca koyun kuzukulağını sinüzit ve bronşit için diğer bileşenlerle birlikte kullanır. Birkaç çalışma, kombinasyonun tıkanıklık ve baş ağrısı gibi bazı semptomları hafifletmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Kuzukulağı ayrıca sıvı tutulması, enfeksiyonlar ve diğer sorunlar için de kullanılabilir, ancak bu faydalardan herhangi birini desteklemek için yeterli kanıt yoktur.

Kuzukulağının Besin Değerleri

Bir fincan (133 gram) taze, çiğ bahçe kuzukulağı  sadece yaklaşık 29 kalori sağlar. Bitkinin bir porsiyonu ayrıca 2.6 gram protein ve 1 gramın hemen altında yağ sağlar. Bir fincan kuzukulağı neredeyse tamamı lif olan 4.26 gram karbonhidrat sağlar.

Kuzukulağındaki vitaminler arasında A vitamini (5320 IU veya günlük önerilen alımınızın yüzde 106’sı), C vitamini (günlük önerilen alımınızın 64 mg veya yüzde 106’sı) ve folat (önerilen günlük alımınızın yaklaşık yüzde 4’ü) bulunur. Ayrıca az miktarda tiamin, riboflavin, niasin, B6 vitamini ve pantotenik asit elde edersiniz.

Kuzukulağındaki mineraller arasında kalsiyum (56 mg), demir (3.2 mg), magnezyum (137 mg) fosfor (84mg), potasyum (519 mg), manganez (0.5 mg) ve az miktarda sodyum, çinko ve bakır bulunur.

Kuzukulağı Zararları ve Olası Yan Etkileri

Kuzukulağı yüksek miktarda oksalik asit içerir, bu nedenle oksalat zehirlenmesi olasılığı nedeniyle büyük miktarlarda tüketilmesi zararlı olabilir. Yan etkiler böbreklere, karaciğere ve gastrointestinal sisteme zarar verebilir.

Ilımlı olarak tüketildiğinde (tipik olarak gıdada bulunan miktarlarda) muhtemelen güvenli olduğu kabul edilir.

Güvenlik ve mevcut güvenlik bilgilerinin eksikliği ile ilgili endişeler nedeniyle sağlık uzmanları, kuzukulağın çocuklar ve hamile kadınlar için güvensiz olabileceğini belirtmektedir.

Kuzukulağı dondurulur mu?

Çoğu bitki gibi, kuzukulağı dondurulabilir, ancak dondurduğunuzda doku değişebilir. Aşçıların kullandığı farklı yöntemler vardır. Bitkiyi doğrayıp bir buz küpü tepsisinin bölümlerine yerleştirebilir, daha sonra dondurmak için su ile doldurabilirsiniz. Veya dondurucuya koymadan önce vakumla kapatılabilir ve ekstra havayı çıkarabilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status