Goji Berry: Besin Değerleri ve Kalorisi

Goji berry (Lycium barbarum), aynı zamanda kurt üzümü olarak da adlandırılır ve geleneksel Çin tıbbında popüler olan eski bir meyvedir. Çin, Moğolistan ve Tibet Himalayalarına özgü yaprak dökmeyen bir çalı üzerinde yetişen kırmızı bir meyvedir.

Goji meyvelerinin gerçekten süper yiyecek ününe kadar yaşayıp yaşamadığını merak ettiyseniz, 28 gr çiğ goji meyvesinin günlük C1 vitamini ihtiyacının %250’sini içerdiğini öğreneceksiniz. Çok fazla lif ve fitokimyasallarla, goji meyveleri tabağınızı tatlandırmanın besleyici bir yoludur.

Ayrıca Bakınız: Goji Berry Faydaları

Goji Berry Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 3 yemek kaşığı (17g) kurutulmuş goji meyveleri için verilmiştir.

  • Kalori: 59
  • Yağ: 0,40g
  • Sodyum: 50mg
  • Karbonhidratlar: 13g
  • Lif: 2,2 g
  • Şekerler: 7.7g
  • Protein: 2.4 g

Karbonhidrat

3 çorba kaşığı kuru goji meyveleri 13 gram karbonhidrat içerir. Buna 2 gramdan biraz lif ve neredeyse 8 gram doğal şeker dahildir.

Yağlar

Goji meyveleri, porsiyon başına sadece 0.1 gramdan az olan minimum yağ içerir.

Protein

Meyveye gelince, goji meyveleri proteinte çoğundan daha yüksektir. 3 çorba kaşığı kuru goji meyveleri porsiyonu 2.4 gram protein sağlar.

Vitaminler ve Mineraller

Goji meyveleri iyi bir C vitamini kaynağıdır. Üç çorba kaşığı kurutulmuş goji meyvesi 8 miligramdan fazla C vitamini sağlar, bu da yetişkin kadınlar için önerilen miktarın yaklaşık %11’i ve erkekler için %9’dur.

Goji meyveleri ayrıca bazı demir, B vitaminleri, bakır, manganez, magnezyum ve selenyum sağlar. Turuncu-kırmızı renkleri, zeaksantin de dahil olmak üzere karotenoidlerden kaynaklanmaktadır.

Süpermarkette, kurutulmuş meyveler, toz, meyve suyu, çay ve kapsül olarak satılan goji meyvelerini bulma olasılığı daha yüksektir. Goji meyveleri yaz sonunda sonbaharın başlarına kadar hasat edilir ve güneşte kurutulur.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status