Eriğin 4 Önemli Faydası ve Zararları Nelerdir?

Erik yemenin sağlığımıza yararları üzerine sınırlı çalışmalar vardır, ancak araştırmalar birkaç potansiyel fayda sağladığını göstermiştir.

Ayrıca Bakınız: Erik Besin Değerleri

Erik Yemenin Yararları

Hücre Hasarını Azaltır!

Bir erikteki C vitamini bazı sağlık yararları sağlar. C vitamini, hücrelerin onarılmasından, bağışıklığın arttırılmasından ve yaşlanma sürecinin yavaşlamasından sorumlu, suda çözünür önemli bir vitamindir.

Erikler aynı zamanda bitki besleyicileri, özellikle antioksidan etkileri olan fenolleri de içerir. Antioksidanlar, kansere, kardiyovasküler hastalıklara, nörodejenerasyona ve yaşlanmaya yol açabilecek hücre hasarını önlemeye yardımcı olabilir.

Kabızlığa İyi Gelir!

Kuru erik ve kuru erik suyu kabızlık için popüler tedavilerdir. Doğal bir tedaviyi tercih edenler, diğer lif türlerine veya müshiller yerine genellikle kurutulmuş meyve veya meyve suyu tercih ederler. Çalışmalar tedavinin etkili olabileceğini göstermiştir.

2014 yılında yayınlanan çalışmaların bir incelemesi, kabızlık tedavisinde, kuru eriklerin dışkı sıklığını ve tutarlılığını iyileştirmek için psyllium (fiber) ‘den daha üstün göründüğü sonucuna varmıştır. Bununla birlikte, çalışma yazarları bulgularını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu ekledi.

Kalp Sağlığını İyileştirir!

Erikler, kardiyo-koruyucu olduğu ve kötü kolesterolü azaltmada yardımcı olduğu bilinen lif içerir. Meyve üzerinde yapılan sınırlı çalışmalar, erik tüketiminin bilişsel işlev, kemik sağlığı parametreleri ve kardiyovasküler risk faktörleri ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Diyabet Riskini Azaltır!

Üç çalışmanın sonuçları, bazı tam meyvelerin daha fazla tüketiminin, daha düşük tip 2 diyabet riski ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu göstermiştir.

Erikler çalışmaya dahil edildi ve düşük glisemik bir meyve olarak tanımlandı. Çalışma yazarları, meyve suyunun bütün eriklerle değiştirilmesinin tip 2 diyabet için daha düşük bir riskle ilişkili olduğunu belirtmişlerdir.

Alerjiler

Bazı insanlar eriklere karşı alerji geliştirir. Özellikle, huş-polen alerjisi olan kişiler, meyvede huş polenine benzer bir protein nedeniyle çiğ eriklere de tepki verebilir. Pişirme, proteini yok eder, bu sebeple çiğ eriklere tepki gösteren birçok kişi pişirmenin tadını çıkarabilir.

Bazen erik alerjileri huş poleni ile ilişkili değildir ve daha ciddi olabilir. Bu tür erik alerjisi olan insanlar pişmiş erik veya erik suyu yememelidir.

Semptomlar tipik olarak yemekten 5 ila 15 dakika sonra ortaya çıkar ve ağızda ve boğazda kaşıntı ve iltihabı içerir. Daha ciddi reaksiyonlar, kurdeşen, karın ağrısı ve kusmayı içerir ve hayatı tehdit edebilir.

Eriğin Zararları ve Yan Etkileri

Erik ve kuru erik kabızlık için etkili bir tedavi olabilirken, özellikle irritabl bağırsak sendromu (IBS) olanlarda gaz, şişkinlik ve ishal gibi sindirim sorunlarına da neden olabilir.

Ayrıca, akrilamid bazı kuru erik ürünlerinde ölçülebilir miktarlarda bulunur. Akrilamid, bazı gıda ürünleri çeşitli şekillerde (kurutma gibi) pişirildiğinde veya hazırlandığında oluşan bir kimyasaldır. Çalışmalar, süzülmüş kuru erik, kuru erik suyu ve sade kuru erik gibi bazı gıdaların ölçülebilir miktarda kimyasal içerdiğini göstermiştir. Ancak araştırmacılar akrilamidin insanlar için zararlı olduğuna inanmıyor.

Kaya gibi sert erik satın almaktan kaçının. Bu erikler asla tam olarak olgunlaşmış bir eriklerin zengin suyunu tam olarak geliştiremezler. Bunun yerine, biraz yumuşak ve olgun erik seçin.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status