Yulaf Sütü: Besin Değerleri ve Kalorisi

Daha fazla insan süt ürünü olmayan ve bitki bazlı beslenmelere geçtikçe, üreticiler bu fırsatı laktoz içermeyen alternatif süt ürünleri yaratmak için ele geçirdi. Dünyanın dört bir yanındaki market raflarını dolduran yulaf sütü, süt ürünü olmayan süt içenler için bulabileceğiniz popüler bir alternatiftir.

Badem sütünden daha ucuz ve çevre dostu yulaf sütü, daha sonra bir tülbent veya özel süt torbasıyla karıştırılıp süzülen suya batırılmış yulaf içerir.

Yulaf sütü, süt içermez, neredeyse doymuş yağlardan yoksundur. Çoğu kuruyemiş bazlı süt seçeneğinden daha fazla proteine ​​sahiptir. Beslenmenize lif ekler ve ağır bir B vitamini ve hayati mineral dozu sunar.

Ayrıca Bakınız: Yulaf Sütü Faydaları

Yulaf Sütünün Besin Değerleri

Bir fincan yulaf sütü için bu aşağıdaki beslenme bilgisi verilmiştir.

  • Kalori: 130
  • Yağ: 5g
  • Sodyum: 115mg
  • Karbonhidratlar: 244g
  • Lif: 1,9 g
  • Şekerler: 19g
  • Protein: 4g

Karbonhidrat

Bir bardak yulaf sütündeki karbonhidrat sayısı 24’tür ve bu diğer süt ürünlerinden daha yüksektir. Bununla birlikte, karbonhidratlar yağ yerine liflerden gelir.

Yulaf sütü, porsiyon başına inek sütünden (lif içermeyen) daha fazla lif ve porsiyon başına sadece bir gram lif içeren badem ve soya bulacaksınız.

Bağırsak hareketlerini düzenlemek ve kabızlık riskini azaltmak isteyen herkes için lif yardımcı olabilir, çünkü besin suyu emer.

Yağlar

Yulaf sütü yağ asidi, toplam doymuş yağ ve toplam trans yağ içermez. Sütün 2.5 gram toplam lipit yağları vardır.

Protein

İnek ve soya sütü ile karşılaştırıldığında, yulaf sütü, porsiyon başına sadece dört gram ile daha az proteine ​​sahiptir. Ancak badem ve pirinç gibi diğer süt ürünleri karşılaştırıldığında, yulaf sütü porsiyon başına daha fazla protein sunar.

Bu özellikle yağsız etlerin ve protein açısından zengin az yağlı süt ürünlerinin tüketilmediği vegan veya süt içermeyen bir diyet uygulayan herkes için yararlıdır.

Mikro Besinler

Yulaf sütü, enerji üretimi için önemli olan B vitaminleri olan tiamin ve folatı içerir. Ürün ayrıca bakır, çinko, manganez, magnezyum ve eser miktarda vitamin ve D vitamini, A vitamini IU, riboflavin ve potasyum gibi mineraller de dahil olmak üzere gerekli minerallere sahiptir.

Evde yapılmayan çoğu ticari yulaf sütü de A, D, B12 ve B2 vitaminleri ile takviye edilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status