Fazla Su İçmenin Zararları

Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi suyun da fazla tüketilmesi zararlıdır. Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda fazla su içmenin zararlarından da bahsetmektedirler. Yaşam iksiri olan suyu çok fazla içmek, sağlığınıza ölümcül zararlar verebilir. İnsan böbreklerinin su tutma kapasitesi bellidir. Çok fazla su içmek, böbrekleri aşırı çalıştırır ve bu suyun böbrekler tarafından vücuttan atılımını zor hale getirir.

Önerilen günlük su içme miktarı ortalama 1,5 ila 2,5 litre arasıdır. Spor ile ilgilenen ve düzenli egzersiz çalışması yapan kişilerde bu miktar biraz daha fazladır. Özellikle kısa bir zaman diliminde aşırı su içmek, ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabilir. Fazla su tüketimi, kandaki sodyum miktarını bir anda azaltır ve kanla taşınan suyun kandan çıkarak hücrelere aktarılmasına neden olur. Kalp ve damarlarda da yükün artmasına sebebiyet verir. Sonrasında “hyponatremia” adı verilen sorun ortaya çıkar. Hyponatremia, kısa sürede haddinden fazla su içmenin kanda bulunan sodyum ve elektrolit seviyelerini bir anda dibe çekmesine verilen addır.

Ayrıca Bakınız: Çok Fazla Su İçmek Zararlı mı?

Çok fazla su içmek, kişilerde tokluk hissine ve şişkinliğe neden olabilir. Bir diğer etkisi ise; vücutta mineral eksikliğine ve bacaklarda kramplara yol açmasıdır.

Aşırı su tüketiminin ardından kişilerde halsizlik, bulantı, nöbet durumları gözlemlenebilir. Böyle bir durumda, hemen doktora başvurulmalıdır. Fazla su içmek kadar, çok az su içmek de sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. O nedenle, günde en az 1.5 litre ve en fazla 2.5 litre su tüketimine önem verin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status