Yaban Mersini: Besin Değerleri ve Kalorisi

Yaban mersini çok amaçlı meyvedir: güzel renkli, lezzetli ve atıştırmalık olarak veya tahıl, smoothies, salata, kek veya turtalarda ya da tek başına yemek için idealdir. Süper gıda olarak bilinirler, çünkü çok güçlü antioksidanlar içeren yüksek besleyicidirler.

Ayrıca Bakınız: Yaban Mersini Faydaları

Yabanmersini Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 1 fincan (148g) çiğ yaban mersini için verilmiştir.

  • Kalori: 84
  • Yağ: 0,5g
  • Sodyum: 1.5mg
  • Karbonhidratlar: 21g
  • Lif: 3.6g
  • Şekerler: 15g
  • Protein: 1g
  • C Vitamini: 14.4mg

Karbonhidrat

Bir bardak çiğ yaban mersini yaklaşık 84 kalori ve 21 gram karbonhidrat içerir. Ayrıca yaklaşık 4 gram lif verir.

Bir bardak yaban mersini 15 gram toplam şeker içermesine rağmen, belirli bir yiyeceğin kan şekeri düzeylerini ne kadar artıracağını etkileyen glisemik yükü, düşük olarak kabul edilen 10’un altındadır.

Yağlar

Yaban mersini az miktarda yağ içerir ve kolesterol içermez.

Protein

Yaban mersini minimum miktarda protein içerir. Günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak için beslenmenize diğer protein kaynaklarını dahil etmelisiniz.

Vitaminler ve Mineraller

Yaban mersini, vücudun kolesterol ve karbonhidratlar ve protein gibi besinleri işlemesine yardımcı olan C ve K vitaminleri ve mineral manganez gibi zengin bir temel besin kaynağıdır. K vitamini, kan pıhtılaşması ve sağlıklı kemiklerde önemli bir besindir.

Yabanmersini Depolama ve Gıda Güvenliği

Taze yaban mersini buzdolabında saklayın ve 10 gün içinde yiyin. Ayrıca dondurulmuş yaban mersini de satın alabilirsiniz. Dondurulmuş yaban mersini en iyi kalite için dondurucuda bir yıla kadar saklanabilir, ancak son kullanma tarihine dikkat edilmelidir.

Nasıl hazırlanır?

Çok yönlü yaban mersini, krep, kek, turta gibi pişmiş unlu mahmullerde mükemmeldir. Yoğurt, süzme peynir ve yulaf ezmesi ile yenebilir veya smoothies ile karıştırılabilir. Tuzlu bir sos için balzamik sirke ile bile eşleşirler. Serinletici, renkli bir ilave için onları salataya atın ya da sadece lezzetli bir atıştırmalık olarak tüketin.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status