Frenk Üzümünün Sağlığımıza 4 Önemli Faydası ve Zararları

Frenk üzümü tüketmek belirli sağlık yararları sağlayabilir. Meyve, geleneksel tıpta Alzheimer hastalığı, soğuk algınlığı ve grip gibi durumları tedavi etmek için kullanılmıştır, ancak bu kullanımları desteklemek için sınırlı bilimsel kanıt vardır.

Bununla birlikte, bazı kanıtlar siyah frenk üzümü, bazı hastalıkların yönetiminde yardımcı olabilecek anti-enflamatuar, antioksidan ve antimikrobiyal faydalar sağladığını göstermektedir.

Ayrıca Bakınız: Frenk Üzümü Besin Değerleri

Frenk Üzümü Yemenin Yararları

Glokomun Tedavisine Yardımcı Olur!

Birkaç araştırmacı, frenk üzümü özelliklerinin glokom tedavisinde nasıl yardımcı olabileceğini araştırmıştır. Bir çalışma, siyah frenk üzümündeki antosiyaninin oküler kan akışında bir artışı teşvik ettiğini ve glokom ilerlemesinin ilerlemesini yavaşlatabileceğini buldu.

İltihapla Mücadele!

Araştırmacılar ayrıca gama-linolenik asit (GLA) içeren frenk üzümünden yapılan yağları ve diğer takviyeleri de incelediler. GLA, vücuttaki enflamatuar süreçleri azaltmaya ve çeşitli enflamatuar hastalıkların semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, bu faydalar hakkında araştırma çelişkilidir ve bu faydayı tam olarak anlamak için daha kaliteli çalışmaların yapılması gerekmektedir.

Düşük Kolesterol Seviyeleri!

Araştırmalar, siyah frenk üzümü tohumu yağının sağlıklı kolesterol seviyelerini korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Örneğin, bir çalışma düzenli olarak siyah frenk üzümü tohumu yağı tüketmenin toplam kolesterol seviyelerini iyileştirmeye ve bir tür zararlı kan yağı olan trigliserit seviyelerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Böbrek Fonksiyonunu Geliştirir!

Bazı araştırmalar, siyah frenk üzümü suyu içmenin idrarı daha alkali hale getirdiğini ve böbrek taşlarının tedavisine yardımcı olduğunu göstermiştir.

Alerjiler

Şeftali ve ahududu ve çim polenlerine karşı hassas olan kişilerde birkaç frenk üzümü alerjisi vakası bildirilmiştir.

Frenk Üzümü Zararları ve Yan Etkiler

Frenk üzümü, diğer birçok gıda, bitki ve takviyeyle birlikte, kan inceltici reçeteli ilaç ile potansiyel olarak müdahale edebilir. Bu ilacı alıyorsanız, bu risk hakkında doktorunuzla konuşun.

Birçok kurutulmuş meyvenin şeker eklediğine dikkat etmek de önemlidir. Örneğin, 1 fincan porsiyon başına, kurutulmuş frenk üzümü, aynı porsiyon boyutundaki taze üzümlerden 11 kat daha fazla şeker içerir (sırasıyla 97g ve 8.25g) .

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status