Genç Kızlarda Selülit Neden Olur? Ne Yapmalı?

Selülit kaç yaşında başlar? Belirli bir yaş sonrasında vücutta ve ciltte deformasyonlar meydana gelmektedir. Ciltte meydana gelen deformasyonların başında selülit problemi yer almaktadır. Selülit problemi eski dönemlerde çok kilolu kişilerde ve 60 yaş üzeri insanlarda olduğuna inanılmaktaydı. Fakat bu durum zaman içerisinde daha küçük ve genç yaştaki kişilerde dahi görülmeye başlanmıştır.

Selülit Hakkında

Selülit artık sadece kilolu kişilerde değil, zayıf kişilerde de görülebilen bir problemdir. Ayrıca selülit oluşmasının nedenleri kişinin yaşına bağlı olarak gelişmemektedir. Çok genç yaştaki kişilerde dahi selülit görülebilmektedir. Beslenme bozuklukları, hareketsiz yaşam tarzı ve kişinin genetik olarak yatkın olması selülitin oluşma nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Gençlerde Selülit Oluşumu

Selülit oluşma nedenlerinin arasında bilindik sebeplerin yanı sıra kadın olmak da yer almaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda kadınlarda erkeklere göre daha sık ve fazla selülit problemi oluşmaktadır. Uzmanlar bazı kişilerin selülit oluşumu için riskli grup içerisinde yer aldıklarına dair uyarmaktadır. Genç kızlar için dış görünümleri büyük önem göstermektedir.

Ergenlik döneminden hatta daha küçük yaşlardan itibaren görülmeye başlayabilen selülit, genç kızların gelişim çağlarında kendilerine olan güvenlerini kırabilmektedir. Ayrıca selülit problemi genç kızların asosyal bir kişiliğe bürünmelerine, sosyal hayattan kendilerini soyutlamalarına da neden olabilmektedir. Selülit problemi yaşayan genç kızlara bakıldığında genetik yatkınlık ön plana çıkmaktadır. Annesinde selülit problemi yaşanan genç kızlarda daha erken yaşlardan itibaren selülit görülebilmektedir.

Selülite Yatkın Genç Kızlar

15 – 17 yaş arasında yer alan genç kızlığa yeni adım atmış kızlar için selülit ciddi bir problem oluşturmaktadır. Bakımına düşkün kızlar bu sorunu kafalarında daha büyük bir hale getirmektedir. Bu durumların yaşanmaması için selülit problemi yaşayan gençler için mutlaka bilinçlendirme çalışmaları yapılmalıdır. Aileleri tarafından bu durumun normal ve tedavi edilebilir bir sorun olduğu anlatılmalıdır.

Aile geçmişi selülit problemi için büyük önem taşımaktadır. Uzmanlar selülite genetik yatkınlık nedeniyle yakalanan birçok kişi olduğunu vurgulamaktadır. Sadece ailesinde selülit görünen kişiler de selülit problemi görülmemektedir. Aynı zamanda varis ve damar sertliği sorunu yaşayan aile yakınları olan genç kızlarda da selülit görülmesi sık yaşanmaktadır.

Genç Yaşlarda Ortaya Çıkan Selülit Nedenleri

Genç yaştaki kişilerin ciltlerinde deformasyon meydana gelmesi normal karşılanmamaktadır. Bir cilt deformasyonu olan selülitte gençler için hoş görülmeyen ve istenmeyen bir sorundur. Sadece genetik yatkınlık değil, başka faktörlerde selülite yol açabilmektedir.

Selülit birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Selülit probleminin genç yaşlarda görülme sebebi genetik yatkınlıktan sonra ergenlik döneminde yükselen östrojen hormonudur. Ergenlik döneminde hormon değişimi ve östrojen yükselmesi bazı genç kızlarda selülit problemine yol açan etkenler arasında yer almaktadır. Düzenli beslenmeme, yağlı ve hazır gıdaları fazla tüketme, dengeli beslenmeme, hareketsiz yaşam, egzersiz ve spor yapmama gibi durumlarda gençlerde selülite neden olmaktadır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status