Alkol ve Sigara Selülit Yapar Mı?

Birçok kadına dış görüntüsü ile ilgili şikayetleri sorulduğunda, genellikle ortak cevap selülit olmaktadır. Selülit, kadınlarda erkeklere oranda daha çok görülmektedir. Genetik yatkınlık, beslenme şekli, vücuttaki yağ oranı, hareketsiz yaşam gibi selülit oluşumu nedenlerinin arasında birçok neden sayılabilmektedir. Bunlar selülit oluşumuna eşit oranlarda etki etmektedir. Özellikle kötü beslenme alışkanlıkları ve zararlı alışkanlıklar selülit oluşumunu hızlandırmaktadır.

Selülit Oluşumunun Nedenleri

Selülit oluşumuna birçok farklı neden sebep olabilmektedir. Genetik yatkınlık selülit oluşumunda %50 rol oynamaktadır. Eğer kişinin annesinde selülit görünüyorsa bu kişiler selülite yatkın kişiler olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle beslenme şekline ve spor yapmaya daha çok özen göstermeleri gerekmektedir.

Beslenme düzeninde hamur işi, kızartma, asitli ve şekerli içecekler, tuz tüketimi arttıkça vücutta selülit görünümü de artmaktadır. Bunların yanı sıra selülite neden olan unsurlar arasında alkol ve sigara da önemli bir paya sahiptir.

Alkolün Selülit Oluşumuna Etkisi

Alkol tüketimi, doğrudan selülit oluşumu sebebi olarak görülmemektedir. Fakat içerisinde yer alan kalori oranları kişilerde selülit oluşumuna neden olmaktadır. Bira, şampanya, viski gibi alkollü içecekler en çok selülit oluşumunda alkol tüketimi grubunda yer almaktadır.

Alkol kullanan kadınlarda alkol kullanmayanlara oranda daha çok ve daha sık selülite rastlanılmaktadır. Uzmanlar, selülit tedavisinde istenilen sonucun hızlı ve kalıcı şekilde alınması için alkol tüketiminin bırakılması gerektiğinin altını çizmektedir.

Sigaranın Selülit Oluşumuna Etkisi

Sigara, insan sağlığı üzerinde büyük hasarlara yol açan kötü alışkanlıklar arasında yer almaktadır. Birçok ölümcül hastalığın sebebi sigara olmaktadır. Sigara sadece hastalıklara yol açmakla kalmayıp kişilerin saç, cilt, tırnak sağlıklarını da olumsuz etkilemektedir. Özellikle sigara kullananların ciltleri daha sağlıksız bir görünüme sahip olmaktadır.

Sigara tüketimi, insan vücudunda oksijen dolaşımını azaltmaktadır. Bu durum dolaşım problemlerinin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bu nedenle de sigara kullanımı ve selülit arasında yakın bir bağ oluşmaktadır. Dolaşım bozuklukları, selülit oluşumunun en önemli nedenleri arasında yer almaktadır.  Selülit oluşumunu engellemek ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmak için sigara alışkanlığı bırakılmalıdır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status