Varis Mi, Selülit Mi?

Birçok kişi varis ve selülit problemlerinden yakınmaktadır. Bacak bölgesinde meydana gelen varis ve selülit sıklıkla birbirine karıştırılmaktadır. Birçok kişi selüliti olduğu halde varis sandığından dolayı yanlış tedavi ile sonuç alamamaktadır. Bu nedenle bu iki farklı hastalığın birbirinden ayırt edilmesi kişilerin tedavisinde önemli olmaktadır.

Birçok hastalıkta olduğu gibi hem varis hem de selülit probleminde erken tanı ile erken dönemde tedaviye başlanması iyileşme sürecinde etkili olmaktadır. Fakat yanlış tanı ile yanlış tedavi uygulayan kişiler, uzun süre beklemekte, bazen tedavi neredeyse imkansız hale gelebilmektedir. Varis ve selülit görünümünü birbirinden ayırmak gerekmektedir.

Varis ve Selülit Farkları

Varis ve selülit yan yana getirildiğinde görüntü olarak birbirinden farklı oldukları fark edilmektedir. Selülit yaygın olarak halk arasındaki tabiriyle vücutta portakal kabuğu görünümü oluşturmaktadır. Selülit olduğu düşünülen bölgeyi parmaklar ile sıkıştırıldığında bu daha net görülebilmektedir.

Varis görünümü ise şişkinlik ile birlikte görülse de mor ve kırmızı damarlar ile birlikte görülmektedir. Başlangıç evrelerinde daha hafif bir görünüm olsa da bu varisin ilerlemesi ile birlikte daha belirgin hale gelmektedir. Bu selülit ve varis farkları arasında varisin ağrılı olması, yorgunluk hissi uyandırması gibi belirtileri de ayırt edici özellik oluşturmaktadır.

Selülit kişilerde ağrı, batma, kramp gibi sorunlara yol açmayan, sadece estetik kaygılar uyandıran bir cilt problemidir. Varislerde ise seviyesine göre kramp, batma, ağrı, sıcaklık ve kızarıklık gibi belirtiler göstermektedir.

Selülit Belirtileri

Selülit çok fazla belirtisi bulunan bir cilt problemi değildir. Kişilerde sadece görüntü olarak rahatsızlığa neden olmaktadır. Bunun yanı sıra bazı durumlarda selülit ile karıştırılabilmektedir. Bacaklarda meydana gelen sarkmalar, kırışmalar selülit düşüncesini doğurabilmektedir. Bu nedenle selülit tedavisi uygulamaları konusunda sonuç alınamadığında diğer durumlar değerlendirilmeli, bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Ayakta iken görülen, uzanınca ve oturunca geçen portakal kabuğu görünümü en basit selülit teşhisi konulmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca parmak ile sıkıştırılan bölgede portakal kabuğu görünümü oluşmuyorsa selülit yok demektir. İleri evrelerde ise selülit ağrılı bir hal alabilmektedir. Bu nedenle başlangıç evresinde doğru tedavi ile önlem alınması gerekmektedir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status