Selülite Dur Demek İstiyor Musunuz?

Erkeklere göre kadınlarda çok daha fazla görülen selülit problemindeki önemli nedenler, başlı başına hormonal ve çeşitli kalıtım sorunları olarak gözlenmiştir. Bu seçeneklerden sonra onları takip eden ise, yanlış ve düzensiz beslenmeyle beraber kötü ve hareketsiz bir yaşam stiline sahip olmaktır. Dr. Muzaffer Kuşhan demiştir ki; Vücudunuzdaki fazla olan kiloyu vermeden, selülit ile uğraşmanız boş bir çabadır. Selülitin oluşmasına yardımcı olan en büyük etkenin de, yanlış beslenme olduğunu doğrulayan doktor, selülit ile mücadele etmek için işinize yarayacak tavsiyeler de bulundu ve bunları sizin için derledik.

Selülit problemi yaşayıp az sıvı tüketen birisiyseniz, gün içerisinde 1.5-2 litre sıvı tüketmelisiniz. Tüketeceğiniz sıvılar asitli ve zararlı içecekler yerine, su, soda, ıhlamur, ada çayı gibi doğal otlardan oluşan çay grupları veya taze sıkılmış meyve suları, sebze suları, ayran olabilir.

Selülite Dur Demenin Yolları

Kutu kola ve şişe olarak tüketebileceğiniz meyve suları, içlerinde bulundurdukları koruyucular ve çeşitli etkenler yüzünden oldukça zararlı olduğundan, bu tarz içeceklerden olabildiğince uzak durmalısınız. Selülit konusunda bilgi sahibi olan uzman hekimler, turşu suyu, şalgam, sirke gibi tuzlu içeceklerden uzak durulmasını ve hatta tuzlu ayranın bile tüketilmemesi gerektiğini söylemektedirler.

Vücudumuza zararlı olan besinleri az çok biliyoruz, tüm bu uzak duracağımız besinlerin yanına, hamur işi tatlılar, çikolata, gofret, bisküvi gibi abur cubur diye tabir ettiğimiz besinleri de eklemekte fayda var. Salamura yapılan ve konserve besinleri hayatınızdan yok etmelisiniz. Yağ tüketimini başlı başına azaltmalı, katı yağlardan ziyade bitkisel sıvı yağları tercih edip, alacağınız yağ miktarı günlük 60 gramı geçmemelidir. Hatta selülite karşı olan bu süreçte, vejetaryen bile olabilirsiniz. Protein bakımından eksiklik duyacağınızı düşünüyorsanız, süt, yoğurt ve peynir tüketebilirsiniz.

Selülite Son Vermek İçin Beslenmeye Dikkat

Et olarak yağsız tavuk ve balık çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Gün içerisinde yemeğinize başlamadan önce az yağlı karışık salata tercih etmeniz, oldukça faydalı olacaktır. Sıvı yağı bile az tüketerek, haftada 4-5 gün sebze ağırlıklı beslenmeye gayret etmelisiniz. Beslenmeler kadar egzersizler de önemli olduğu için yürüyüşler yapın, bisiklete binin, evde dans edin, yaz aylarında bolca yüzün ve oturuş şekliniz de bir bozukluk olmadığına emin olup, düzgün oturmaya özen gösterin.

Yürümek ve tempolu koşular yapmak, bacağınızdaki kan dolaşımı arttırarak, yağların en zor eridiği bölge olan kalçanız da etkileşimler yaratmanıza yardımcı olarak, kalçadaki portakal kabuğu görüntüsünden kurtulmanızı sağlar. Kısaca hareket ve spor, selüliti azaltarak, sizi daha düzgün bir görüntüye kavuşturabiliyor.

Selülitten kurtulmak aslında sanıldığı kadar zor ve masraflı değildir. akşam üstü hava almak için yapacağınız yürüyüşler bile bununla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status