Biberiye Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Biberiye (Rosemary), tuzlu yemekler pişirmede yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Biberiye birçok makarna sosunda, pizza tarifinde ve salata suyunda önemli bir bileşendir. Çok yıllık odunsu bitki, tıbbi ve sağlık yararları için uzun bir geçmişe sahiptir.

Bu sağlık yararlarının tümü olmasa da bazıları bilimsel kanıtlarla desteklenmektedir. Hem lezzet hem de sağlık için beslenmenize biberiye nasıl ekleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Biberiyenin Sağlığımıza Faydaları

Laboratuvar ortamlarında, biberiyenin hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde hem antimikrobiyal hem de antioksidan etkileri olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, biberiyenin bu faydalarının insanlarda meydana gelip gelmediği açık değildir. Biberiye, alternatif tıpta belirli tıbbi durumları tedavi etmek veya iyileştirmek için kullanılmıştır.

Aşağıdakiler araştırmacıların biberiye etkilerini uyguladıkları durumlardır. Bazıları potansiyel sağlık yararları için biberiye ile diğerlerinden daha güçlü bir bağlantıya sahip olsa da, biberiye etkisi genel olarak daha fazla araştırılmalıdır.

Saç Dökülmesi

Erken araştırmalar, kafa derisine biberiye yağı uygulanmasının, erkek tipi kellik olan insanlarda saç sayısını arttırmak için minoksidil kadar etkili olduğunu göstermektedir.

Bir araştırma çalışmasında, biberiye ve diğer uçucu yağlara (lavanta, kekik ve sedir ağacı) masaj yapan kişiler yedi ay sonra iyileşme gösterdi.

Ancak, fayda sağlayanın biberiye olup olmadığı açık değildir.

Artrit

Pennsylvania Üniversitesi’ne göre, biberiye içeren yağlar artrit ile ilişkili kas ve eklem ağrısını hafifletmek ve aynı zamanda dolaşımı iyileştirmek için kullanılmıştır. Bazı erken araştırmalar, biberiye, şerbetçiotu ve oleanolik asit içeren bir ürünün alınmasının artrit ile ilişkili ağrıyı azaltabildiğini göstermektedir. Avantajı doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Diyabetik Böbrek Hasarı (Nefropati)

Bazı araştırmalar, biberiye, centaury ve lovage içeren bir ürün almanın, standart diyabet ilaçları ile alındığında idrardaki protein miktarını azaltabileceğini düşündürmektedir. İdrardaki protein, diyabetik hastalarda böbrek hastalığı için bir belirteçtir.

Zihinsel Yorgunluk

Erken araştırmalar, biberiye almanın, yorgunluk ve düşük enerji seviyesine sahip yetişkinlerde dikkati veya zihinsel enerjiyi iyileştirmediğini göstermektedir. Ancak, çalışma sonuçları değişiklik göstermektedir. Diğer çalışmalar, test alma stresini azaltabildiğini ve kaygıyı hafifletebileceğini gösteriyor.

Biberiye Hafızayı ve Bilişi Geliştirebilir Mi?

Fibromiyalji

Biberiyenin fibromiyaljinin etkilerini iyileştirebileceği düşünülse de, erken araştırmalar biberiye, şerbetçiotu ve oleanolik asit içeren bir ürünün alınmasının aslında fibromiyalji semptomlarını iyileştirmediğini göstermektedir.

Dişeti Hastalığı (Dişeti iltihabı)

Erken araştırmalar, biberiye ve diğer bileşenler içeren bitkisel gargaraların, iki hafta boyunca yemeklerden sonra günde iki kez kullanıldığında diş eti hastalığı olan kişilerde diş eti kanamasını ve şişmesini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Düşük Tansiyon (Hipotansiyon)

Bir ön çalışma, biberiye yağı almanın hipotansiyonu olan kişilerde geçici olarak kan basıncını artırabildiğini, ancak yararın geçici olduğunu gösterdi.

Biberiye diğer popüler kullanımları şunlardır:

Not: Bu faydaları doğrulamak için daha fazla kanıt gereklidir.

Biberiye: Besin Değerleri

Biberiyeyi, kurutulmuş öğütülmüş baharat veya taze biberiye olarak kullanabilirsiniz. Beslenme gerçekleri biraz değişir çünkü konsantrasyon her versiyonda farklıdır. Ancak yemeğinizde biberiye kullanmanın yemeğinizin kalori sayısında veya besin makyajında ​​önemli bir fark yaratması olası değildir.

USDA verilerine göre, bir çorba kaşığı kurutulmuş biberiye porsiyonu 11 kalorinin biraz altındadır. Bu kalorilerin çoğu karbonhidrattan lif şeklinde gelir, ancak biberiye önemli bir karbonhidrat, şeker veya lif kaynağı değildir.

Tipik bir çorba kaşığı biberiye porsiyonunun da önemli miktarda mikro besin sağlaması muhtemel değildir. Bununla birlikte, az miktarda A vitamini, C vitamini, B6 vitamini ve folat alırsınız. Biberiye içindeki mineraller arasında kalsiyum, demir ve magnezyum ve manganez bulunur

Biberiye Hakkında Merak Edilenler

Biberiye (Rosemary), genellikle çamla benzer olarak tanımlanan bir tada sahiptir. Bazıları bunu keskin, lemon veya acı olarak tanımlar.

Taze biberiye, çoğu pazar ve market bölümünde kolayca bulunur. Nispeten doyurucu ve buzdolabında daha taze tutulduğunda diğer birçok bitkiden daha uzun süre taze kalır. Bu nedenle, birçok aşçı taze (kurutulmuş yerine) biberiye kullanmayı tercih eder.

Biberiye nasıl saklanır? Tüm kurutulmuş otlar ve baharatlar gibi, kurutulmuş biberiyeyi serin ve karanlık bir alanda hava geçirmez bir kapta saklayın. Uygun şekilde saklandığında, üç ila dört yıl boyunca iyi kalması muhtemeldir.

Biberiyenin Olası Yan Etkilerİ

Yiyecekleri tatlandırmak için normal miktarlarda kullanıldığında, biberiye çoğu insan için muhtemelen güvenlidir. Kısa bir süre için uygun dozlarda tıbbi olarak kullanıldığında da güvenlidir. Tıbbi kaynaklara göre, tipik bir biberiye yaprağı dozu günde 4 ila 6 gramdır. Biberiye esansiyel yağının dahili olarak kullanılmaması gerektiğini tavsiye ederler.

Yüksek dozlarda alındığında biberiye alerjik reaksiyona dair bazı raporlar vardır. Yan etkiler arasında kusma, spazmlar, koma ve bazı durumlarda akciğerlerde sıvı olabilir.

Son olarak, biberiye dozajları hamile kadınlar veya hamile kalmak isteyen kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.

Tariflerde biberiye için en iyi alternatif nedir?

Birçok aşçı, tariflerde biberiye yerine kekik veya tarhun kullanır. Adaçayı ve mercanköşk bazı aşçılar tarafından da kullanılmaktadır.

Biberiye saplarını yenir mi?

Biberiye bitkisinin gövdesi odunsu ve çiğnenmesi zordur. Bu nedenle, aşçılar, pişirildikten sonra sapı çıkarmayı planlamadıkları sürece, pişirmeden önce küçük biberiye yapraklarını kökten çıkarırlar.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status