Tofu: Besin Değerleri ve Kalorisi

Tofu, soya fasulyesinden yapılan bitki bazlı bir proteindir. Fasulye ıslatılır, pişirilir ve bir sıvı haline getirilir. Bir pıhtılaştırıcının yardımıyla sıvı tofu haline gelmek için kalınlaşır.

Tofu düşük karbonhidratlı, süt içermeyen, glutensiz, kolesterol içermez ve vegan, bu nedenle özel beslenme programına sahip kişiler arasında popülerdir.

Ayrıca Bakınız: Tofu Faydaları

Sertlik ve su içeriği ile belirlenen farklı tofu türleri vardır. Daha sert, daha az su içeriği ve bu nedenle daha fazla kalori ve besin içerir. İpek ve yumuşak tofu gibi daha sıvı çeşitlerin içinde daha fazla su ve daha az kalori, karbonhidrat, protein ve yağ bulunur.

Popüler bir Asya yemeği olan tofu bazen soya peyniri olarak bilinir. Birçok insan tofu et yerine kullanılır. Çünkü protein bakımından yüksektir, ancak yağ ve sodyum oranı düşüktür.

Tofu son derece çok yönlüdür. Kendi başına çok fazla lezzet yok ve pişirdiğiniz her şeyin lezzetini alıyor.

Tofunun Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri, çeyrek fincan (veya 81 gram) sert tofu için verilmiştir.

  • Kalori: 117
  • Yağ: 7g
  • Sodyum: 18mg
  • Karbonhidratlar: 2.2g
  • Lif: 1,9 g
  • Protein: 14g

Karbonhidrat

Tofu düşük karbonhidratlı bir besindir. Sert tofu tipik bir porsiyon 1/5 paket veya 79 gramdır. Bu yaklaşık 2 gram karbonhidrat ve 2 gram lif içerir

Yağlar

Dana eti veya somon gibi diğer protein kaynakları ile karşılaştırıldığında tofu yağ oranı düşüktür. Bir porsiyon sert tofu, çoğu kalp-sağlık çoklu doymamış yağlar olan yaklaşık 7 gram yağ içerir.

Tofu’daki kalorilerin neredeyse yarısı yağdan gelmekle birlikte, hala az yağlı bir protein kaynağıdır.

Protein

Tofu, porsiyon başına 14 gram ile mükemmel bir protein kaynağıdır. Tofu tam bir sebze proteini olduğundan, et yemeyen birçok insan tofu bir öğünde ana protein olarak kullanır. Sıkıcı olmasını önlemek için çeşitli şekillerde hazırlanabilir.

Mikrobesinler

Tofu iyi bir kalsiyum ve demir kaynağıdır. Bir porsiyon 683mg veya günlük kalsiyum ihtiyaçlarınızın yaklaşık %50’sini içerir ve günlük demir tahsisi için yaşınıza ve cinsiyetinize bağlı olarak 8 ila 18 mg arasında değişen iyi bir demir kaynağıdır (yaklaşık 2.5 mg).

237 mg veya günlük önerilen porsiyonun yaklaşık yüzde 8’i, yetişkin erkekler için 3400 mg ve yetişkin kadınlar için 2600 mg’dır.

Tofu Depolama ve Gıda Güvenliği

Süpermarketin buzdolabında çoğu tofu çeşidini bulacaksınız. Birçok yerde peynirlerin yakınında tutulur. Bununla birlikte, ipeksi tofu genellikle diğer vejetaryen yiyeceklerin yakınındaki koridorlarda bulunur.

Tofu evde buzdolabında saklanabilir, ancak bazı yumuşak çeşitleri açılıncaya kadar kilerde saklanabilir. Ancak açıldıktan sonra ürünü soğutmalı ve açıldıktan sonra 2 ila 3 gün içinde kullanmalısınız

Açılmamış ürünü, paket üzerindeki “son kullanma” tarihine kadar kullanmalısınız. Tofu bozulduğunda kötü bir kokuya sahip olacaktır.

Tofu dondurabilirsiniz, ancak bazı insanlar daha kalın et benzeri bir doku vermek için tofu dondurur. Bununla birlikte, üreticiler 60 günden fazla dondurulmuş tofu yemekten kaçınmanızı önerir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status