Sinüziti Azdıran Yiyecek ve İçecekler

Buruna giden solunum yolu kanallarının çeşitli bakteriler sebebi ile iltihaplanması ve akabinde tıkanması sonucunda meydana gelen sinüzit pek çok kişinin muzdarip olduğu rahatsızlıklar arasındadır. Günümüzde tüm dünya üzerinde milyonlarca kişinin yakalandığı bu rahatsızlık ilk evrelerinde akut sinüzit olarak adlandırılır ve ilerlemesi halinde kronik sinüzite dönüşerek tedavi edilmesi zor bir hal alır. Sinüzit insan yaşamını olumsuz yönde etkileyen ve sosyal hayatı neredeyse bitme noktasına getiren kötü bir hastalıktır.

Sinüzitli hastalar çeşitli tedavi yöntemleri uygulayarak hastalığın belirtilerini hafifletmeye çalışırlar. Bu uygulamaların arasında beslenmeye dikkat etmek sinüzitin tedavisinde hastaları rahatlatıcı etki gösterir. Çünkü bazı yiyecekler gerçekten de sinüzit hastaların şikayetlerini şiddetlendirmekte ve yaşadıkları rahatsızlığı daha da ciddi boyutlara getirebilmektedir. Bu nedenle sinüzit hastalarının dikkatli şekilde tüketmeleri ya da hiç tüketmemeleri gereken bazı yiyecekler vardır.

Sinüziti Tetikleyen Yiyecek ve İçecekler

Tuz ve Tuz İçeriği Yüksek Gıdalar

Tuz günümüzde pek çok beslenme uzmanı tarafından beslenme listelerinin dışında tutulan bir gıdadır. Vücuttaki fazla suyu tutarak ödeme neden olan tuz sinüzit problemi yaşayan hastaların da korkulu rüyasıdır. Sinüzit belirtilerini en aza indirmek isteyen hastaların içeriğinde tuz bulunan yiyeceklerden uzak durmaları ve yemeklerine ekstradan tuz katmamaları sağlıkları açısından çok önemlidir. Aşırı tuzlu olması ile bilinen siyah ve yeşil zeytin de yine sinüzit rahatsızlığında sakınılması gereken besinler listesinde üst sıralarda yer alır.

Konserve ve Salamura Besinler

Marketlerde yüzlerce çeşidi satılan konserve ve salamura gıdalar yine sinüzit hastalarının uzak durmaları gereken gıdalar arasında yer alır. Konserve ya da salamura şeklinde hazırlanan gıdaların içeriğinde yer alan besin maddeleri sinüzit hastalarının belirtilerini şiddetlendirebilir ve hastalığı çok daha kötü geçirmelerine sebebiyet verebilir.

Çay, Kahve ve Kola gibi Kafein İçeren İçecekler

Sadece yiyecekler değil, içilen bazı içecekler de hastalardaki sinüzit belirtilerinin ilerlemesine neden olur. Bu içeceklerin arasında kafein oranı çok yüksek olan çay, kahve ve kola türevi içecekler, sinüzit hastalarında ciddi problemlere neden olabilirler. Bu nedenle çay tüketimi en aza indirilmeli ve mümkünse siyah çay yerine yeşil çay tercih edilmelidir. Kahve konusunda ise günlük kahve tüketiminden uzak durulmalı ve bunun yerine farklı bitki çayları içilmelidir. Kola ve türevi içecekleri ise sinüzit hastalarının tamamen unutması gerekir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status