Hyaluronik Asit Faydaları Nelerdir? Cilt İçin Yararları Nedir?

Hyaluronik asit cildimizde, vücudumuzda bazı önemli eksiklikleri yerine getirmektedir. Faydaları, yararları nedir veya nelerdir diye sorarsanız. Birkaç maddesinden bahsedelim. Bu harika yaşlanma karşıtı moleküllerin kullanımını anlamaya çalışma nedenimiz her geçen gün artmaktadır.

Şu anda bilinen bilimsel destekli faydaları şunlardır:

  • Cildi nemlendirir, sıvı ihtiyacını karşılar.
  • Cilt esnekliğini arttırarak cildin sarkmasını geciktirir.
  • Kırışıklık giderme tedavisinde etkileri büyütür.
  • Cildi pürüzsüzleştirir.
  • Kesik, yanık, yara izi, sivilce izlerinin tedavisinde etkilidir.

Hyaluronik Asit Yararları Neler?

Nemlendirici ve Cilt esnekliği ( Elastikliği) Özelliği:

HA’nın cilt için en büyük yararlarından biri nemlendirici özelliği olmasıdır. Hücreleri Bağlama ve suda tutma özelliği sebebiyle cildiniz çok iyi nemlendirilir, sıkı ve genç görünmenizi sağlar. Bazı bilimsel araştırmalara göre kremler, serumlar ve enjekte (iğne) edilebilir dolgu maddeleri ile kullanıldığında ciltte tutulan su oranında yükselme sağlamaktadır. Hyalüronik asit molekülü ağırlığının 1000 katını su içinde tutabilir.

Cildin Elastikliğini Arttırır:

Cildin genç görünmesinin özelliklerinden en önemlisi de yumuşak ve esnek yapıda olmasıdır. Bu durum tamamen nem ile ilgili olmaktadır.

Yaşlanma Karşıtı Yararları:

Yaşlandıkça, cildimiz eskiden olduğu kadar nemini de koruyamaz.  Mesela bebekler ciltlerinde çok miktarda hiyalüronik asit ile doğarlar, bu yüzden ciltleri bu kadar yumuşaktır.

Cildimiz esnekliğini kaybettiğinde, sarkmaya başlar, ince çizgiler ve kırışıklıklar daha belirgin hale gelir (teşekkürler, yerçekimi!)

Kırışıklıkları Azaltır:

Yüzünüze hiyalüronik asit uygulamak, ince çizgileri ve kırışıklıkları yumuşatmak için cildi yukarı doğru sarar ve gerdirir. Örnek verecek olursak hyaluronik asit cilde nem salarak sulu bir üzüm gibi gergin pürüzsüz yapıya dönüştürür. Cilt nemini kaybederse de kuru üzüm gibi buruşuk olmaya başlar. ( Çok açıklayıcı oldu sanırım 🙂 )

Cilt tonunu Ayarlar (Matlığını, Parlaklığını):

Cildiniz esnekleştirildiğinde ve nemlendirildiğinde, daha sert, daha az sarkık ve daha parlak görünmenizi sağlar

HA, cildi nemlendirir ve geçici olarak zamanı geriye sarar ve cildinize yeni bir gençlik kazandırır

Pürüzlü Ciltlerin Pürüzlü Yapısını Azaltıp Yok Eder:

Eğer pürüzlü bir cildiniz varsa, topikal hiyalüronik asit vücudunuzda önemli bir gelişme sağlayabilir. Yapılan araştırmalara bakılırsa, hiyalüronik asidin cilde uygulanmasından 5 gün sonra, cilt üzerindeki pürüzlülükte azalma hatta yok olma gözlenmiştir.

Cildin Sağlığını ve Korumasını Artırır:

Koruyucu Bariyeri İyileştirir –  Cildiniz kuruduğunda, yüzeyi hasara ve hatta enfeksiyona karşı daha savunmasızdır.

Cildinizin dış katmanlarını ortamdan daha zengin nem ile sağlayarak, HA size daha güçlü ve daha sağlıklı bir cilt kazandırmak için cildinizin koruyucu bariyerini güçlendirir. Bir nevi cildinizin zırhını yeniler

İyileştirmeyi Destekler:

Aynı şekilde, HA, cildi yatıştırıcı ve anti-inflamatuar özellikler vererek cildinizin iyileşmesini ve onarılmasını destekler.

New York Dermatoloji Kurulu sertifikalı bir dermatolog olan Jessica Weiser, kuru veya egzamaya meyilli ciltler için hiyaluronik asit önermektedir veya ciltte işlem sonrası iyileşme (kimyasal bir soyma, lazer tedavisi veya yüzey yenileme) sağlamaya yardımcı olur.

Antioksidan Savunma:

HA cildinizin antioksidan savunmasında UV (ultraviyole, güneş ışınları) hasarına karşı savaşır. Bu önemlidir çünkü serbest radikaller cildimizi yaşlandırmak, kırışıklıkları ve sarkmayı daha belirgin hale getirmek için kollajen ve elastini parçalayabilir.

Kesik İzlerini İyileştirir:

Cilt üzerinde oluşmuş olan kesik yanık çiziklere karşı savaşır yok eder.

Hyalüronik asit, vücudunuzun yaraları için de etkili bir özelliğe sahiptir. HA, yaralanmış,hasar almış olan cilt üzerinde kullanıldığı zaman çok kısa bir zamanda yaranın iyileşmesini sağlar. Yanık deri tedavisinde kullanılarak etkili sonuçlar alındığı ispatlanmış.

hyaluronik asit sivilce izleri, yaralar ve kesiklere karşı nemlendirici

Sivilce Lekelerini ve Yara İzlerini Düzeltir İyileşmesini Sağlar:

Yüzünüde veya vücudunuzda meydana gelen yara izi ve sivilceler herkesin sorunu olmuştur, bunlar can sıkıcı şeylerdir. Hyaluronik asidin, buna benzer cilt sorunlarında da bir tedavi yöntemi olarak uygulanabilmesi için yapılan çalışmalar bu doğrultuda kullanıcılarının mutlu olmasını sağlamaktadır. Bu asit dermal dolgu olarak cilde enjekte(iğne) edildiği zaman ciddi yara izlerini ve ciltteki sivilce lekelerini ayrıca sivilcenin oluşturduğu çukurları da geçirmeye yardımcı olmaktadır.

Yaşlılığı engelleme ve cilt yenileme için kullanılmasının dışında da, hyaluronik asidin cilt için başka bir faydası da rozasea ve dermatit benzeri cilt sorunlarını tedavi edebilmesidir. HU, yara ve yanık izlerini iyileştirmek için de kullanılabilmektedir.

Bakınız: Hyaluronik Asit (Acid) Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu şaşırtıcı özelliklere sahip asit, cildimizin genç ve sağlıklı kalabilmesi için gerçekten çok gerekli bir asittir. Hyaluronik asid moleküllerine sahip olan kaliteli cilt bakım ürünlerini uygulayarak, siz de güzelliğinizi koruyabilir ve yenileyebilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status