Selülit Enfeksiyonu Tedavisi

Selülit, genellikle zararsız bir cilt problemi olarak görülür. Ancak bazı durumlarda deri altı dokularını etkileyen cilt enfeksiyonlarının meydana gelmesi selülit enfeksiyonu oluşmasına neden olabilir. Ağrılı bir hal alan selülit enfeksiyonu kişinin yaşam kalitesini düşürürken aynı zamanda sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Bundan dolayı zamanında fark edilmesi, erken teşhis konulması tedavi süreci için çok önemli.

Yürüme esnasında bacaklarda hissedilen ağrılara yol açan selülit enfeksiyonu bazen kişilerin lenf damarlarını da etkileyebilir.

Selülit Enfeksiyonu Neden Oluşur?

Selülit, kadınlarda erkeklere göre daha çok görülen, halk arasında portakal kabuğu görünümü olarak isimlendirilen bir durum… Genellikle zararsız olan ve kan dolaşımında yaşanan aksaklıklardan dolayı oluşan selülit iltihaplandığı durumda kişinin sağlığını olumsuz etkiler. Birçok kişi selülit iltihabı konusunda bilgi sahibi olmasa da selülit enfeksiyonu sebepleri bilinmesi önemlidir.

  • Yaşlılık
  • Ayaklarda şişme
  • Obezite
  • Deri altında olan bakteriler
  • Ayaklarda kesik yaralanmaları yaygın nedenler arasında yer alır.

Kişilerin erken teşhis koyabilmesi için selülit enfeksiyonu belirtileri konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Ağrı ve yanma hissi, ciltte kızarıklıkların meydana gelmesi, deformasyon oluşması, ateş, yorgunluk, titreme, terleme, kendini sürekli yorgun hissetme gibi durumlar akla enfeksiyon şüphesini getirebilir. Bundan dolayı bu gibi durumlar ortaya çıktığında bir uzmana görünmek sağlık açısından ve tedavi süreci için önemlidir.

Selülit Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Selülit enfeksiyonu için tedavi sürecinin başlamasında teşhis edilmesi önemlidir. Dış muayene ile selülit enfeksiyonu teşhisi konulamaz. Bundan dolayı belirtiler görülen hastalardan doktorlar hücre kültür mekanizmasını dikkate alarak teşhisi koyar.

Hastalığın durumuna göre uzmanlar çoğu kez selülit enfeksiyonu tedavisi için antibiyotik tedavisi uygular. Antibiyotik olarak verilen ilaçlar arasında penisilin bulunuyorsa kişinin sağlığını riske atmamak için mutlaka penilisin reaksiyonu olup olmadığı kontrol edilmeli, bu duruma uygun ilaçlar verilmelidir. Antibiyotik tedavi sonucunda kişi sağlığına kavuşmakta, yorgunluk, ağrı ve yanma hissi, kızarıklık, ciltte deformasyon gibi şikayetleri de ortadan kalkmaktadır.

Selülit Enfeksiyon Tedavisi

Selülit enfeksiyonda tedavinin kısa sürede ve daha basit yöntemler ile sonuçlanması, kişinin yaşam kalitesinin bu süreçten çok etkilenmemesi için erken teşhis önemli.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status