Ciltteki Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Ciltteki siyah noktalar, kimi zaman insanların en büyük problemi olmaktadır. Öyle ki bu siyah noktalar bazen kişilerin estetik görünümün bozulmasına hatta bazen ağrılara bile neden olmaktadır. İnsanları oldukça rahatsızlık veren bu sorun her insanda az ya da çok olarak mutlaka görülen bir durumdur. Sivilcelerin yanı sıra ciltte kötü bir görünüme neden olan siyah noktaların birçok nedeni bulunmaktadır.

Ciltte özellikle yüz bölgesinde görülen siyah noktalar en çok bayanlarda sorun haline gelmektedir. Çünkü erkeklerde var olan sakal ve bıyık bu noktaların çok fazla belli olmamasına neden olmaktadır. Bu nedenle bayanlardaki en küçük siyah nokta bile kendisini belli ederek estetik sorunları meydana getirmektedir.

Siyah noktalar özellikle ergenlik döneminde çok daha fazla artan bir sorundur. İnsanlar bu sorunu genellikle siyah noktanın görüldüğü bölgeyi sıkarak gidermektedir. Bu nedenle ciltte oluşan izler ve kızarmalar siyah nokta ortadan kalksa bile belirginliğini sürdürmektedir. Tıbbi olarak ciltteki siyah nokta sorunlarına çözümler üretilmiştir. Hatta birçok bitkisel maddelerde bu noktaların azaltılmasında ve giderilmesinde etkin rol oynamaktadır.

Ciltteki siyah noktanın en büyük nedeni vücutta birçok soruna yol açan strestir.

Stres siyah nokta gelişiminde tetikleyici bir sorundur. Özellikle sınav dönemindeki kişilerde görülen stres durumları başta yüz bölgesi olmak üzere vücudun birçok bölgesinde siyah noktaların görülmesine neden olmaktadır. Bu nedenle siyah noktalardan rahatsız olan ve bu durumdan kurtulmak isteyen kişiler öncelikle stresten tamamen uzak durmalıdırlar. Öyle ki bu kişiler özellikle gençler stresten uzak durarak kısa sürede siyah noktaları azaltabilirler.

Ciltteki siyah noktalar sorununun diğer bir nedeni ise tabi ki cildin tam olarak temizlenememesidir. Bu durumda siyah nokta oluşumu çok kısa bir sürede gerçekleşir. Yüzde görülen siyah nokta genellikle günde iki kereden az yüzünü yıkayan kişilerde görülmektedir. Bu kişilerin  havadaki tozlardan etkilenerek ciltteki gözeneklere kirlerin birikmesi ile oluşum gösteren siyah noktalardan kurtulması için sürekli ve bol bol yüz yıkaması gerekmektedir. İşte bu şekilde yine kısa bir süre sonra bu noktalardan kurtulduğunu  görecektir.

Ciltteki Siyah Noktalar

Peki siyah noktaları nasıl ortadan kaldırabiliriz?

Bu durumu ortadan kaldırmak için daha öncede söylediğimiz gibi cilt temizliğine çok önem vermelisiniz ve stresten tamamen uzak durmalısınız.  Bunların yanı sıra kullanacağınız bazı bitkiler siyah nokta problemlerinin en aza indirilmesi için oldukça etkili bir çözüm olacaktır. Öyle ki bazı bitkiler bu konuda tıbbi ilaçlardan, kremlerden bile çok daha fazla etkiler göstererek bu durumdan sizleri kurtarabilir.

Bazı insanlar siyah noktalardan kurtulmak için bitkisel maddelerin yanı sıra evde bazı yöntemler denerler. Bu yöntemlerden biri olan yoğurtlu tedavi oldukça yaygındır. Yoğurt içerisine sıkılan limon, siyah noktaların görüldüğü bölgeye iyice sürülür. Bu sık sık tekrarlandığında etkisi kısa bir süre sonra yüzde hissedilir.

Son olarak ciltteki siyah noktalardan kurtulma yöntemi ise buharlı yöntemdir. Bazı aletlerle yapılan bölgesel buhar uygulaması ile ciltteki siyah noktalar kolay ve ağrısız bir şekilde dışarı atılır. Tekrar oluşumunu engellemek için ise bazı tıbbi ilaç tedavileri uygulanır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status