İncirin Sağlığımıza 5 Bilimsel Faydası ve Zararları Nelerdir?

İncirler uzun süredir bazı kültürlerde sağlıklı ve uzun ömür için tüketilir. İncirin iddia edilen bazı sağlık yararları araştırmalarla desteklenmiştir. Bazı faydaları şöyledir:

Ayrıca Bakınız: İncir Besin Değerleri

İncir Yemenin Yararları

Hücre Hasarını Önleyebilir!

İncirin şekeri yüksek olmasına rağmen önemli antioksidanlar sağlar. Araştırmacılar, taze ve kuru incirlerde fitokimyasal bileşikleri, özellikle fenolik asitleri ve flavonoidleri tanımladılar.

İncirlerin antioksidan kapasitesi, fenolik bileşik miktarları ile yüksek oranda ilişkilidir. Çalışmalar, koyu incirlerin daha açık incirlerden daha yüksek miktarlara sahip olduğunu ve derinin içinden daha fazlasını sağladığını göstermiştir.

Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını önlemeye veya en aza indirmeye yardımcı olabilir. Serbest radikaller, hava kirliliği veya sigara dumanı gibi maruz kaldığımız çevresel toksinlerdir. Vücudunuz ayrıca serbest radikaller de yapar. Antioksidanların bu serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresi (hasarı) en aza indirmeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Ayrıca Bakınız: İş Stresini Nasıl Azaltabilirsiniz?

Kronik Hastalıklar İçin Riski Azaltabilir!

Araştırmacılar henüz ilişkiyi tam olarak anlamamasına rağmen, antioksidanların kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı ve katarakt ve yaşa bağlı maküler dejenerasyon gibi göz hastalıklarının önlenmesinde rol oynadığına inanılmaktadır.

Uzmanlar, antioksidanları takviye formuna almak yerine meyve ve sebze gibi gıdalarda tüketmenizi tavsiye ediyor.

Ayrıca Bakınız: Şeker Hastalarına Diyet Tavsiyeleri

Kanserin Önlenmesine Yardımcı Olabilir!

Özellikle incirlerin antioksidan yararları hakkında çok az çalışma yapılmıştır, ancak bir araştırma projesi incir ekstraktlarında kansere karşı mücadelede bir miktar fayda sağlayabilecek antioksidan bileşikler tanımlamıştır.

Ön in vitro çalışması, incir ekstraktlarının meme kanseri hücrelerine maruz kaldıklarında güçlü antioksidan ve anti-kanser aktiviteleri gösterdiğini bulmuştur. Bununla birlikte, incir ve meme kanseri arasındaki ilişkiyi tam olarak anlamak için çok daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

IBS Belirti Yönetimine Yardımcı Olur!

İrritabl bağırsak sendromu (IBS) sindirim bozukluğudur. Bazen, rahatsızlığı olanlara IBS-C veya baskın kabızlığı olan irritabl bağırsak sendromu olarak bilinen bir varyasyon teşhisi konur. Büyük bir randomize, kontrollü çalışma, dört ay boyunca flixweed veya incir tüketiminin IBS-C semptomlarını hafifletmek için yararlı bir tedavi olabileceğini ve birinci basamak tedavi için yararlı bir seçenek olabileceğini buldu.

Kabızlık Giderir!

Lif içeriği ve liflerin müshil etkileri nedeniyle, kuru incir genellikle kabızlık tedavisinde kullanılır. Kabızlık gidermek için lif alımınızı artırmak amacıyla kayısı, kuru erik ve incir gibi kuru meyveler gibi gıdaların tüketilmesini önerilir.

Alerjiler

İncir alerjisi ile ilgili sınırlı sayıda rapor vardır. 2003 yılında yayınlanan bir raporda, incir bitkilerine alerjisi olan veya lateks-meyve sendromu olan (lateks ve bazı meyve ve kuruyemişlere alerjiniz olan bir durum) incir alerjisinin ardından solunumsal semptomların mevcut olabileceği belirtildi.

İncirin Zararları ve Yan Etkiler

İnsanlar çok fazla incir, özellikle taze incir yedikten sonra genellikle yanma hissi veya boğaz ve dilinden şikayet ederler. Bu reaksiyon şekildeki ficin adı verilen bir molekülden kaynaklanmaktadır. Ficin, cildinizin ve dilinizin kaşıntıya veya maruz kalmadan yanmasına neden olan proteinleri parçalayan proteolitik bir enzimdir.

“İncir yanmasını” önlemek için, incirin iç kısmını yiyin ve fisinlerin çoğunun bulunduğu deriden ayrı olarak yiyin. Bir incir ne kadar az olgunlaşırsa, o kadar fazla ficin bulunur.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status