Demirhindinin Önemli Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Demirhindi, boğaz ağrısı, kabızlık ve güneş çarpması da dahil olmak üzere uzun bir kullanım listesiyle geleneksel bir ilaç tedavisidir. Hayvanlar üzerindeki çalışmaları, demirhindinin kolesterol ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir, ancak insanlar üzerinde hiçbir araştırma mevcut değildir. Bununla birlikte, diğer sağlık yararları için bazı kanıtlar mevcuttur.

Ayrıca Bakınız: Demirhindi Besin Değerleri

Demirhindi Yemenin Yararları

Enflamasyonla Savaşır!

Demirhindi, vücuttaki iltihaplanmayı kontrol etmeye yardımcı olan polifenoller, antioksidanlar içerir. Antioksidanlar kalp hastalıklarına ve bazı kanser türlerine karşı koruma sağlayabilir.

Ağrıyı Hafifletir!

Demirhindi hamuru tek başına yemek acıyı azaltmazken, bitkinin birçok bölgesinden elde edilen ekstraktların ağrıya yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır.

Örneğin, 2013 yılında yapılan bir çalışmada demirhindi tohumundan elde edilen ekstraktların artrit ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceği bulundu.

Alerjiler

Demirhindi bir baklagildir ve bazı insanlar buna karşı alerjik bir reaksiyon yaşayacaktır. Bununla birlikte, başka bir baklagere (soya gibi) alerjiniz varsa, bu demirhindi veya diğer baklagillere de alerjiniz olacağı anlamına gelmez.

Demirhindi alerjiniz varsa, ticari olarak hazırlanmış soslarda (Worcestershire sosu gibi) ve diğer gıdalarda bir bileşen olabileceğinden etiketleri dikkatlice okuyun. Sekiz ana alerjenden biri olmadığından, etiketlerin mevcut olduğunu özellikle uyarması gerekmez, ancak bileşen listesine dahil edilmesi gerekir.

Demirhindi Zararları ve Yan Etkiler

Demirhindi hamurunun müshil etkisi olabilir. Daha büyük miktarların sorunlara neden olma olasılığı daha yüksektir.

Örneğin ABD’ye ithal edilen bazı demirhindi şekerlerinin kurşun içerdiği bulunmuştur (şekerde veya sargıda). Kurşun, çocuklar ve hamile olan insanlar için tehlikelidir, bu nedenle bu şekerleri tüketmemelidirler.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status