Roka Besin Değerleri ve Sağlığa Faydaları

Roka, baharatlı tada sahip yapraklı yeşil bir sebzedir. Biber benzeri bir lezzet sunan roka yaprakları, beta-karoten, C vitamini, folat ve magnezyum gibi besin maddelerinde yüksektir ve bunların hepsi vücudun organ sistemlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Roka brokoli gibi görünmese de, turpgillerden bir sebzedir ve brokoli, lahana ve Brüksel lahanası ile aynı sağlık yararlarının birçoğunu sunduğu gösterilmiştir. Roka nispeten ucuzdur ve çoğu markette önceden paketlenmiş bulmak kolaydır.

Rokanın Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri bir buçuk bardak çiğ roka porsiyonu için verilmiştir.

  • Kalorisi: 2.5
  • Yağ: 0,40g
  • Sodyum: 2.7mg
  • Karbonhidratlar: 0.4g
  • Lif: 0.2g
  • Şekerler: 0.2g
  • Protein: 0.3g

Karbonhidrat

Roka karbonhidrat bakımından çok düşüktür ve porsiyon başına 1 gramdan azdır. Diğer turpgillerden çoğunun aksine, roka, porsiyon başına lif bakımından oldukça düşüktür. Ancak, salata olarak kullanıyorsanız, muhtemelen yarım bardak porsiyondan fazla tüketeceksiniz. 2 fincan çiğ roka porsiyonu 0.8 gram life daha yakın olacaktır.

Yağlar

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yapraklı, turpgillerden bir sebze olarak, roka neredeyse yağsızdır.

Protein

Roka da protein bakımından çok düşüktür. Salata olarak kullanıyorsanız, muhtemelen bir protein kaynağı eklemek isteyeceksiniz. Bu, tavuk gibi bir et ürünü veya siyah fasulye gibi bir baklagil olabilir.

Vitaminler ve Mineraller

Mikrobesinler, rokaların gerçekten parladığı yerdir. Beta-karoten, C vitamini, folat, K vitamini ve magnezyum bakımından yüksektir. İki bardak çiğ roka, vücudun günlük A vitamini ihtiyacının %20’sini, K vitamini ihtiyacının %50’sini ve her birinin C vitamini, folat ve kalsiyumun %8’ini sağlayacaktır.

Roka Depolama ve Gıda Güvenliği

Roka çok kolay bozulabilir ve buzdolabında saklanmalıdır. Plastik bir torbada kuru tutun ve yaklaşık bir hafta sürer.

Nasıl hazırlanır?

Sade roka yemede yanlış bir şey olmasa da, çoğu insan biraz baharatlı, biberli tadı nedeniyle diğer yiyeceklerle birlikte yemeyi tercih edebilirsiniz.

Malzemeleriniz olarak roka, peynir, limon suyu ve sosla salata deneyin. Domates ve yeşil soğan da ekleyebilir veya çeşitlilik için diğer yeşillik türlerini karıştırabilirsiniz.

Bir başka popüler salata kombinasyonu da roka, diğer karışık yeşillikler, kurutulmuş domates, beyaz peynir ve cevizdir. Roka, sandviç, pizza veya sote makarna yemeklerine karıştırılarak da kullanılabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önemli Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status