Bifteğin Önemli 5 Faydası ve Zararları Nelerdir?

Biftek Yemenin Yararları

Yeterli protein yemek önemlidir ve biftek mükemmel bir kaynaktır. Araştırmalar, biftek gibi işlenmemiş etlerin işlenmiş etle karşılaştırıldığında üstün seçenek olduğunu göstermektedir.

Ayrıca Bakınız: Biftek Besin Değerleri

Kas İsrafını Azaltır!

Sarkopeni, yaşla birlikte doğal kas kaybıdır. Kas kaybı, daha yüksek yaralanma riskine ve yaşlılar için bağımsızlığın azalmasına yol açar. Çalışmalar, hayvansal protein alımının, egzersiz yapmayan yaşlı yetişkinlerde bile kas kütlesinin daha yüksek tutulması ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Yaşlı yetişkinler için bifteği menüde tutmak kas kütlesini ve işlevini korumaya yardımcı olabilir.

Bağışıklığa Yardımcı Olur!

Sığır eti, bağışıklık sistemi için iki temel besin maddesi olan protein ve çinko sunar. Ellerinizi yıkamanız ve bol miktarda meyve ve sebze yemenizin yanı sıra, orta derecede bir biftek, soğuk algınlığı ve virüsleri atmak için beslenme desteği sağlayabilir.

Anemi Riskini Azaltır!

Biftek, aneminin önlenmesi için çok önemli olan demir ve B12 vitamini sağlar. Anemi belirtileri arasında yorgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı, solukluk, baş ağrısı ve soğuk eller ve ayaklar bulunur. Biftek gibi demir açısından zengin gıdaları tüketmek çoğu insan için anemiyi önlemeye yardımcı olabilir.

Kalp Sağlığı Seçeneği Sağlar!

Geçmişten gelen varsayımlara rağmen, sadece kırmızı etin kalp hastalığının nedeni olmadığı görülmektedir. Çalışmalar, işlenmiş etlerin biftek gibi taze hazırlanmış etlerden daha büyük bir kalp sağlığı tehdidi oluşturduğunu göstermektedir. Biftek alımınızı kalp-sağlıklı meyve ve sebzelerle dengelemek de risklerinizi azaltacaktır.

Diyabeti Önleyebilir!

Benzer şekilde, işlenmiş etler, biftek gibi işlenmemiş etlerden daha büyük bir tip 2 diyabet riskine neden olur.

Alerjiler

Et alerjileri nadirdir, ancak kene ısırıklarından sonra garip bir reaksiyonun kırmızı ete IgE aracılı reaksiyonlar ürettiği gösterilmiştir. Anafilaksi de dahil olmak üzere şiddetli aşırı duyarlılık semptomları bazen gecikmiş et alerjisi olarak ortaya çıkar. Biftek yemekten alerji belirtileri fark ederseniz, tam bir değerlendirme için doktorunuza başvurun.

Bifteğin Zararları ve Yan Etkileri

Örneğin Amerikan Kalp Derneği, doymuş yağ alımınızı günde yaklaşık 13 gramla sınırlandırmanızı önerir. Biftek, genellikle kıymadan daha az yağa sahip olmasına rağmen, toplam günlük alımınıza katkıda bulunur. Porsiyon boyutlarını izleyin ve kolesterol seviyenizi yükseltmemek için daha az biftek tüketin.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status