Sivilceler Hakkında Çok Sorulanlar Ve Cevapları

SİVİLCE (AKNE), cilde yağ salgılayan bezlerin bir hastalığıdır. Sivilceler özellikle ergenlik döneminde görülür. Ergenlik sivilceleri genellikle 18-20 yaşına kadar sürer. Bazı hastalarda ergenlik sonrası da devam edebilir. Anneden geçen hormonlara bağlı bebeklerde de görülebilir.

Sivilce karaciğer bozuklukları ile ilişkili midir?

Hayır, sivilcenin karaciğer bozuklukları ile ilişkisi yoktur. Fakat sivilce için kullanılan bazı ilaçların yan etkilerini takip etmek için karaciğer enzimlerinin bakılması gerekir.

Sivilce yiyeceklerle artış gösterir mi?

Sivilce için belli bir diyet şekli yoktur. Fakat son yıllarda yapılan çalışmalarda aşırı kalori verici yiyeceklerin sivilceleri arttırdığı rapor edilmiştir. Bu nedenle hastaların fazla yağlı ve şekerli gıdalardan kaçınmaları önerilebilir. Bazı hastalar özellikle çerez ve çikolata ile artış tarif eder. Bu tür hastalarda artırıcı yiyeceklerin kısıtlanması önerilebilir.

İlaçlar sivilceye neden olur mu?

Çok sayıda ilaç sivilceye neden olabilir. En sık sivilce yapan ilaçlar ise steroidler, hormon hapları, isoniazid, lityum, fenitoindir.

Sivilceler güneşle artar mı?

Sivilceler yazın güneşin etkisi ile azalır. Fakat bazı hastalarda güneşe maruz kalma sonrası sivilce çıkışı olabilir (Akne Mallorca).

Ergenlik sonrası sivilceler neden çıkar?

Ergenlik sonrası hormonal bozukluklar sivilceye neden olabilir. Bu nedenle adet düzensizliği ve/veya tüylenme problemi olan hastalarda hormon tahlillerinin yapılması gerekir. Birçok kozmetik üründe (isopropil myristate, lanolin, bütil stearate, oleik asit gibi) akneye neden olabilir. Bu nedenle sivilcesi olan kişilerin çok fazla kozmetik ürün kullanması önerilmez.

Yüze yağlı kremlerin sürülmesi veya meslek gereği yağlı ürünlerin teması sivilceye neden olabilir. Sivilceler bazen epilasyon sonrası da gelişebilir.

Sivilceler vücudun nerelerini tutar?

Sivilceler sıklıkla yüz ve sırttı tutar. Bazı hastalarda kalça bölgesi ve saçlı deride bulunabilir.

Sivilcelerin şiddeti herkes de aynı mıdır?

Hastalığın şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı hastalarda belli alanlarda siyah noktalar (komedon) görülürken bazı hastalarda ise vücutta yaygın kabarıklıklar, iltihaplı sivilceler, kistler görülebilmektedir.

Sivilceler iz bırakır mı?

Sivilceler geçerken kahverengi lekeler, çökük izler veya kabarıklıklar bırakabilir. Sivilcelerin oynanması, sıkılması ve tedavisiz bırakılması bu leke oluşumlarını arttırır.

Sivilceler nasıl tedavi edilmelidir?

Sivilce tedavisi olurken birkaç nokta unutulmamalıdır:

Sivilce uzun süre tedavi gereken bir hastalıktır.

Bir tedavinin tam etkili olması için en az birkaç ay düzenli kullanmak

Tüm tedaviler sadece mevcut lezyonları geçirir.

Tedaviler aknenin şiddeti ve dönemine göre değişir bu nedenle düzenli doktor kontrolü

Hafif aknelerde dışardan sürülen krem, losyonlar yeterlidir. Bunların yeterli olmadığı durumlarda ağızdan bazı antibiyotikler tedaviye eklenebilir. Bu antibiyotiklere de direnç var ise retinoik asit içeren haplar kullanılabilir.

Adet düzensizliği ve tüylenme problemi olan hastalarda hormon profiline bakılmalı ve bozukluk varsa hormonal ilaçlar kullanılmalıdır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status