Sivilceler İçin Kuru Maya Maskesi

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak hem kadınların hem de erkeklerin hayalidir. Ergenlik dönemi ile birlikte meydana gelmeye başlayan sivilce, siyah nokta gibi cilt problemleri kişilerin cilt görünümlerinin bozulmasına neden olmaktadır. Üstelik patlatılan veya yanlışlıkla kopartılan sivilceler ciltte kalıcı izlere de neden olmaktadır.

Akne problemi ve sivilce izleri kişilerin kendilerine olan özgüvenlerinin kırılmasına neden olmaktadır. Birçok kişi sivilceleri nedeniyle kendini beğenmemekte, sosyal ortamlarda psikolojik olarak rahatsızlık hissetmektedir. Bu durumun önüne geçilmesi için ciltteki sivilce problemleri için maske uygulamaları yapılmaktadır.

Güzellik merkezlerinde uygulanan veya kozmetik marketlerde satılan sivilce maskeleri gibi evde hazırlanabilen pratik sivilce maskeleri de kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Sivilce tedavisinde doğal sivilce maskeleri daha sık kullanılmaktadır. Çünkü kozmetik ürünlerden bazıları sivilceleri besleyen etki gösterebilmektedir.

Kuru Maya Maskesinin Faydaları

Sivilce problemine karşı tavsiye edilen kuru maya maskesi düzenli olarak uygulandığında cildin yağ dengesinin korunmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle yağlı cilt tipine sahip olan kişilere uygulaması önerilmektedir. Haftada 2 gün uygulanacak sivilceler için kuru maya maskesinden sonra ciltteki sık yağlanma problemi de azalmaya başlamaktadır.

Kuru cilt tiplerinde bu nedenle kuru maya maskesi uygulaması tavsiye edilmemektedir. Cildin daha çok kurumasına yol açabilmektedir. Bunun önlenmesi için cildin maskeden sonra düzenli olarak iyi bir şekilde nemlendirilmesi sağlanmalıdır.

Kuru Maya Maskesi Hazırlanışı:

Evde bulunan malzemelerle kısa sürede hazırlanan kuru maya maskesi için sadece 1 yemek kaşığı süt ve 1 yemek kaşığı kuru maya gerekmektedir. Bu iki malzemeler karıştırılarak kuru maya maskesi hazırlanmaktadır. Kıvama gelmesi için mayanın rengini ve kıvamını süte verene kadar karıştırılması gerekmektedir.

Kuru maya maskesi cilde uygulanırken göz çevresine uygulanmamaya özen gösterilmelidir. Hassas olan göz çevresine kuru maya maskesi bazen tahriş ve kızarıklıklar oluşmasına neden olabilmektedir. T bölgesi ve yanaklara uygulanan maske kuruyana kadar beklenmelidir. Kuruduktan sonra ciltten maskenin kolay çıkarılması için bir süre buhar banyosu yapılmalı daha sonra kalıp kalıp ciltten çıkarılması sağlanmalıdır. Maske çıkarıldıktan sonra cilt temizlenerek nemlendirilmelidir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status