Sivilce İçin Limon Maskesi Tarifi

Sivilce çok sık karşılaşılan durumlardan birisidir. Genellikle ergenlik çağında başlar. Yağ oranı açısından yüksek olan cilt bölgelerinde çıkar ve tedavi edilmediği takdirde iz bırakma ihtimali oldukça yüksektir.

Sivilceler, kırmızı sivilceler, kist ya da siyah nokta olarak kendini gösterebilmektedir. 12 – 18 yaş arası ergenlik döneminde özellikle görülen sivilce türü kırmızı sivilcelerdir. Ergenlik, hormonal değişimler nedeni ile cilt altı yağ miktarının bozulduğu bir dönemdir. Bu nedenle de yaşanan sivilce sorunları genelde iltihaplı, kızarmış şişlikler şeklinde sivilce gelişimi görülür. Bu da elbette zaten hassas olan gencin bu konuyu kendine dert etmesine neden olur. Yüz, göğüs, sırt, boyun ve omuz bölgelerinde görülür. Ancak özellikle yüz bölgesinde ki sivilceler genç için daha can sıkıcıdır.

Sivilce Oluşumu

Yağ bezlerinin büyük kısmı kıl kökleri içinde yerleşmiştir. Bu bezlerin cilde açılan kanalları tıkandığında sivilceler meydana gelir.

Yağ bezlerinin tıkanması ise salgılanan sebum denilen maddenin kıl kökünden dışarı çıkamaması sonucu oluşan sivilceler, ölü hücrelerin atılmasını engeller. Böylece bakteri üretimi için uygun ortam hazırlanmış olur. Durumun uzun sürmesi ise kızarıklık, şişlik ve ağrı ile görünen iltihabı oluşturur. Sonuç olarak sivilce patlar ve sivilcenin oluştuğu noktada, sivilce yuvasının izi kalır.

Sivilcelenmenin önüne geçebilmek için öncelikle cilt temizliğine dikkat edilmelidir. Cilt sabah, akşam fazla tahriş edilmeden yıkanmalıdır. Burada gözeneklerin tıkanmasının önüne geçmeye çalışılmaktadır.

Sivilce oluşumunu engelleyen temizleyici ürünler seçilirken cildin doğal pH’ına uygun ürün seçmeye dikkat edilmelidir. Ayrıca haftada 2 – 3 kez çeşitli maskeler uygulamak da önerilebilir. Bunlardan en önemlilerinden birisi limonlu maskelerdir.

Sivilceler İçin Limonlu Maske

Pek çok maskenin içinde limon bulunmaktadır. En etkililerinden birisi Aspirin ve limon maskesi olarak düşünülebilir.

Bu maske için 3 aspirin iyice ezilmelidir.

Toz haline gelen aspirinin içine yarım limonun suyu eklenmeli ve iyice karıştırılmalıdır.

1 çay kaşığı kuru nane ilave edilerek yüze yumuşak bir pamuk ile masaj yaparak uygulama yapılmalıdır.

Yaklaşık 10 dakika beklendikten sonra kükürtlü sabun ile cilt ılık su ile yıkanmalıdır. Bu yöntem haftada dört gün uygulanabilir. Uygulama kuru cilde yapılırsa, üzerine gül yağı ile nemlendirilmelidir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status