Kayısı: Besin Değerleri ve Kalorisi

Kuru kayısı eğlenceli ve sevilen bir atıştırmalık olmasına rağmen, şeker içeriğinin sağlıklı bir atıştırmalık olarak kabul edilemeyecek kadar yüksek olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Neyse ki, kayısı taze veya kurutulmuş olarak tüketilen birkaç besin ve sağlık yararları sağlar.

İlave şeker içermeyen kayısı ürünlerinin seçilmesi, antioksidan açısından zengin bu meyveden maksimum faydayı elde etmenize yardımcı olabilir.

Ayrıca Bakınız: Kayısı Faydaları

Kayısının Besin Değerleri

Bir (35g) taze kayısı için aşağıdaki beslenme bilgileri verilmektedir.

  • Kalorisi: 17
  • Yağ: 0,40g
  • Sodyum: 0.4 mg
  • Karbonhidratlar: 3.9g
  • Diyet Lifi: 0.7g
  • Şekerler: 3.2g
  • Protein: 0.5g

Karbonhidrat

Taze bir kayısı yaklaşık 1 gramdan az lif ve yaklaşık 3 gram karbonhidrat içerir ve 3 gramdan biraz doğal olarak oluşan şeker içerir.

Kuru kayısı sadece porsiyon başına daha fazla şeker sunmakla kalmaz, aynı zamanda işleme sırasında şeker ekleyebilirler, bu nedenle gıda etiketini incelemek her zaman iyi bir fikirdir.

Kurutulmuş meyve kuruduğunda hacmi kaybeder ve sonuç olarak daha büyük bir porsiyon ve daha fazla şeker yemeyi kolaylaştırır. Bununla birlikte, kuru kayısıların glisemik indeksinin (şeker eklenmeden) hala 42.2 civarında düşük olduğu düşünülmektedir.

Yağlar

Kayısı, kayısı başına sadece 0.1 gram olan minimum yağa sahiptir.

Protein

Taze kayısı, bir kayısı 0,5 gram sağlayan bir protein içerir.

Vitaminler ve Mineraller

Kayısı potasyum ve beta karoten bakımından zengindir. Ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, C vitamini ve folat sağlarlar. Kurutulmuş meyve daha konsantre bir kalori ve şeker kaynağı olsa da, vitamin ve minerallerde daha yüksek olma eğilimindedir. Kuru kayısı, taze ile aynı besinleri daha yüksek miktarlarda sağlar.

Kayısı Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Taze kayısı oda sıcaklığında saklanabilir ve birkaç gün içinde yenilmelidir. Yemekten veya içine kesmeden önce akan su altında yıkayın. Hemen kayısı yemeyi planlamıyorsanız, üç haftaya kadar buzdolabında bütün ve yıkanmamış halde saklayın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status